Ukázka: Faustův dům a díra do stropu

První letošní knihu v Meandru, Faustův dům a díra do stropu, napsal Petr Stančík a ilustrovala Galina Miklínová. Kniha vychází v edici Pražské legendy.

Dějiny zdaleka nejsou jen akademická historie, vysušené kostřičky letopočtů a dat, ale také ústní tradice pověstí, mýtů a legend, během staletí předávaná přes pokolení, a přitom stále vylepšovaná vyprávěním.

Na rohu Karlova náměstí a Vyšehradské ulice na Novém Městě pražském stojí původně gotický, nyní barokně i klasicistně přestavěný Faustův dům, zvaný též Mladotovský palác. Je to nejen půvabná architektonická památka, ale především místo odedávna spojené se záhadnem a věcmi nadpřirozenými. Mezi jeho majiteli se totiž vystřídala řada skutečných i vybájených osobností, které se zabývaly tajnými vědami: od knížete a vášnivého alchymisty Václava II. Opavského, přes legendárního doktora nigromantie Johanna Fausta, anglického špióna a mága na dvoře císaře Rudolfa II. Edwarda Kelleyho, tvůrce antropomorfních automatů Josefa Mladoty ze Solopysk, až po nacistického okultistu SS-Obersturmbannführera Hassa von Stolzweg na konci druhé světové války.

Kniha vypráví mladým čtenářům pětici krátkých pověstí, spojených místem Faustova domu do překvapivých souvislostí, a to způsobem, v němž se snoubí zábava s poučením.

Zveme vás na křest knihy, který se uskuteční 10. 3 od 17:00 ve Faustově domě na Karlově náměstí.


 

Pověst první

Kletba bohyně Morany

Za starodávných časů, když se ještě trpaslíci nebáli chodit nad zemí a řeky byly tak zlatonosné, že zedníci museli z písku do malty vyhazovat zlato jako bláto, na místě dnešního Nového Města pražského se rozkládala pustá pláň, jen tu a tam zvrásněná dračím trusem. Napříč tou plání vedla stezka mezi Vyšehradem a skalnatým ostrohem zvaným Opyš, na němž později založil Pražský hrad kníže Bořivoj, syn Hostivítův.

Asi v jedné třetině té cesty, blíže k Vyšehradu, stával posvátný tisový háj Morany, pohanské bohyně smrti a věčného návratu. A uprostřed háje Moranina svatyně, rostlá z tvarovaných vrb. V klenuté střeše měla kulatou díru, skrze niž se za nocí na hladině kulatého jezírka uvnitř odrážely hvězdy.

Každý pátý rok o podzimní rovnodennosti, kdy na tisech uzrává nejvíc plodů, se tady ze široka i daleka scházeli muži i ženy pevných rukou a ostřížích zraků ke klání v lukostřelbě do terče. Vítěz směl za odměnu vejít do Moraniny svatyně, lehnout si na obětní kámen vedle jezírka a rozkousat hrst tisinek čili plodů tisu. Červený míšek na povrchu tisinky je sladký a zdravý, semeno uvnitř však hořké a smrtelně jedovaté. Sebeobětováním získal jistotu, že se vyhne trudné smrti stářím a Morana jej brzy vrátí zpět na svět mladého, krásného a plna sil.

Tak to šlo od nepaměti až do chvíle, kdy český kníže Břetislav II., muž nemoudrý a prchlivý, zakázal pohanství. Poručil všechny posvátné stromy a háje mýtit a vypalovat, sochy i balvany starých božstev vyvracet a drtit, na rozmetaných obětištích stavět křesťanské kostely a kláštery.

Když kníže se svými služebníky dorazili k Moranině svatyni, posvátný háj jim vzdoroval: z doteků jedovaté kůry na dlaních naskakovaly ohavné boláky. Sekery odskakovaly od houževnatého dřeva tisů a rozrážely lebky drvoštěpů. Ale Břetislav se nedal odradit. Rozkázal, aby pohanskou kněžku vyvlekli ze svatyně a kněz ji pokřtil. Kněžka se jim ale vysmekla, utrhla ze stromu hrst tisinek a spolykala je. Ústy potřísněnými červenou šťávou pak Břetislava proklela, ať hanebně zemře skrze tis. Pak mu ještě řekla: „Háj zničíš, i svatyni zničíš, ale díru ve stropě nezničíš. Nemůžeš totiž zničit něco, co není.“ Pak se její srdce zastavilo a ona v křečích zemřela.

Břetislav dal na místě Moranina háje postavit dvorec hrazený špičatými kůly, lidé však nezapomněli a dodnes tomu místu říkají Na Moráni. Kletbě se sice smál, ale pro jistotu zakázal komukoliv nosit v jeho blízkosti luk či oštěp, které se vyrábějí z tisového dřeva. Úplně zbytečně, protože ho nakonec při lovu u Zbečna zákeřně skolil vrah jménem Lork, ozbrojený tesákem s tisovou rukojetí.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení