O Meandru

„Krásná kniha je krásně napsaná a krásně ilustrovaná, krásná kniha je věc, kterou chcete mít doma v knihovně a o kterou se budou handrkovat vaše děti a vnuci, až vy tady jednou nebudete. A sběratelé po ní budou v antikvariátech pátrat i v příštím století,
Iva Pecháčková, zakladatelka nakladatelství Meander

271992290_5356111454404110_5885055685268913300_n
Nezávislé nakladatelství, které se s velkou péčí věnuje originální umělecké tvorbě pro děti a mládež, zejména původní tvorbě a autorské knize, klade přitom velký důraz na výtvarné pojetí titulů. Snaží se vydávat knihy, z nichž bude dětem a mladým lidem jasné, proč se vůbec říká „krásná literatura“. S Meandrem spolupracovali nejen respektovaní autoři (od Violy Fischerové přes Jiřího Stránského, Ludvíka Vaculíka až po Václava Havla), ale také začínající literáti, kteří v Meandru debutovali (například Petr Nikl, z něhož časem vyrostl autor Knihy roku v soutěži Magnesia Litera).

Počtem vydávaných titulů je Meander malý nakladatelský podnik, jeho knížky však každoročně získávají nejrůznější ocenění, a to jak za literární kvality textů, tak za výtvarnou a grafickou podobu knih (např. Zlatá stuha IBBY, zápis na mezinárodní Honour List IBBY, Magnesia Litera, Nejkrásnější kniha ČR, ocenění knižních festivalů). Zakladatelkou a majitelkou nakladatelství je překladatelka Ivana Pecháčková. Počátky Meandru sahají do roku 1995, kdy se Ivana Pecháčková rozhodla začít knížky také vydávat. Napsala dvě první knížky pro děti a neměl je kdo vydat, a tak je vydala sama. Později k tomu přibyly knihy jejích přátel a známých.

Na Mikuláše roku 2018 otevřel Meander po letech hledání vhodného prostoru svoje první knihkupectví, ve Vratislavově ulici pod Vyšehradem. U příležitosti 25. výročí nakladatelství proběhla v roce 2021 (o rok posunutá kvůli pandemii covidu) výstava v Centru současného umění DOX s názvem FENOMEANDER. Výstava představila české žijící umělce, které v první řadě definuje volná tvorba, ale kteří zároveň ilustrují ať už své vlastní autorské knihy, nebo texty jiných spisovatelů.

Na sklonku roku 2021 otevřel Meander knihkupectví tentokrát na levém břehu Vltavy, na Jánském vršku, v krásném prostředí Malé Strany.


Ediční řady nakladatelství Meander

  • V edici s názvem Modrý slon vycházejí náročnější, umělecké autorské knihy pro děti. Právě tyto knihy nakladatelství proslavily – každá z nich je svého druhu sběratelským kouskem, prvních sto výtisků je zpravidla číslováno a obsahuje vlastnoruční podpis autora. Jsou to skutečně výjimečná díla.

  • manamana je edice vydavatelství Meander zaměřená na vyprávění biblických příběhů ilustrovaných velmi mladými výtvarníky. V edici manamana nepředkládá vydavatelství Meander biblické texty dětskému čtenáři za každou cenu, tedy i za cenu nepřiměřené velkého zjednodušení nebo zastření původního smyslu textu, ale snaží se o úpravy citlivé a k dětskému čtenáři empatické. Věříme, že edicí manamana přispíváme nejen k radosti ze čtení a poznávání, ale také k povědomí o základech evropské vzdělanosti a humanismu, na nichž stojí naše civilizace…

  • Ediční řada Pro Emu je průkopnicky věnovaná modernímu komiksu. Jako první zde vyšla kniha Lucie Lomové Anča a Pepík zasahují (2006), obsahující příběhy dvou myší, které v devadesátých letech vycházely ve Čtyřlístku. V této edici vydává nakladatelství Meander také oceňované zahraniční komiksy, které tak zpřístupňuje českému čtenáři.

  • V edici Pražské legendy vycházejí útlé knihy příběhů ze staré Prahy a z historie českých zemí. Knihy zabývající se historií a vývojem naší země považuje nakladatelství Meander za důležitou součást literatury pro děti, která nenásilně seznamuje české děti s dějinami jejich státu. Knihy z této edice vycházejí v několika jazykových mutací, a jsou proto oblíbené doslova po celém světě.

  • REPOLELO, nejnovější edice nakladatelství Meander pro nejmenší, dětem představí jak známé básničky, říkadla a písničky v uměleckém provedení předních českých výtvarníků, tak i zbrusu nové říkanky od slavných českých básníků, jako jsou Daniela Fischerová či Petr Stančík, obrázky doprovázené např. slavnou autorskou dvojicí David Böhm a Jiří Franta a také umělci té nejmladší generace.  

  • Chameleón, to je různobarevná edice knih a knížek různých tvarů i podob: omalovánky, domalovánky, vystřihovánky, hry nebo hrací karty, k tomu básničky, lidová říkadla nebo hravé texty předních českých básníků s obrázky od těch nejlepších českých výtvarníků. Knihy edice Chameleón si s dětmi nebudete jen prohlížet a číst, ale i sami dotvářet nebo z nich rovnou tvořit něco nového, nečekaného, své vlastní originální dílo.

Kontakty
 Obchod, distribuce, logistika  
Markéta Semotánová
+420 724 312 300
marketa@meander.cz

 Marketing 
Matěj Senft
+420 ‭733 681 399‬
marketing@meander.cz

 Produkce 
Alenka Stowasserová
+420 721 167 342
produkce@meander.cz

Facebook & Instagram 


Fakturační adresa

Nakladatelství Meander
Ing. Ivana Pecháčková
Zubatého 1 150 00 Praha 5

IČO 62563386
DIČ CZ5853010295
Číslo účtu: 285 659 369 / 0800 IBAN: CZ02 0800 0000 0002 8565 9369 BIC kód (SWIFT): GIBACZPX

Živnostenský list

 Recenzní výtisky 
Novináře a blogery prosíme, aby si zažádali o recenzní výtisky na adrese marketing@meander.cz.
Prosíme také o laskavé zaslání recenze v případě jejího uveřejnění na výše uvedenou adresu a také v el. verzi. Zasíláme je našim autorům. Děkujeme.

Naše knihy dostanete v knižních řetězcích, u dobrých knihkupců, v galeriích a designových obchodech. Najděte si ten nejbližší.