O Meandru
„Krásná kniha je krásně napsaná a krásně ilustrovaná, krásná kniha je věc, kterou chcete mít doma v knihovně a o kterou se budou handrkovat vaše děti a vnuci, až vy tady jednou nebudete. A sběratelé po ní budou v antikvariátech pátrat i v příštím století,“
Iva Pecháčková, zakladatelka nakladatelství Meander
Nezávislé nakladatelství, které se s velkou péčí věnuje originální umělecké tvorbě pro děti a mládež, zejména původní tvorbě a autorské knize, klade přitom velký důraz na výtvarné pojetí titulů. Snaží se vydávat knihy, z nichž bude dětem a mladým lidem jasné, proč se vůbec říká „krásná literatura“. S Meandrem spolupracovali nejen respektovaní autoři (od Violy Fischerové přes Jiřího Stránského, Ludvíka Vaculíka až po Václava Havla), ale také začínající literáti, kteří v Meandru debutovali (například Petr Nikl, z něhož časem vyrostl autor Knihy roku v soutěži Magnesia Litera).
Počtem vydávaných titulů je Meander malý nakladatelský podnik, jeho knížky však každoročně získávají nejrůznější ocenění, a to jak za literární kvality textů, tak za výtvarnou a grafickou podobu knih (např. Zlatá stuha IBBY, zápis na mezinárodní Honour List IBBY, Magnesia Litera, Nejkrásnější kniha ČR, ocenění knižních festivalů). Zakladatelkou a majitelkou nakladatelství je překladatelka Ivana Pecháčková. Počátky Meandru sahají do roku 1995, kdy se Ivana Pecháčková rozhodla začít knížky také vydávat. Napsala dvě první knížky pro děti a neměl je kdo vydat, a tak je vydala sama. Později k tomu přibyly knihy jejích přátel a známých.
Na Mikuláše roku 2018 otevřel Meander po letech hledání vhodného prostoru svoje první knihkupectví, ve Vratislavově ulici pod Vyšehradem. U příležitosti 25. výročí nakladatelství proběhla v roce 2021 (o rok posunutá kvůli pandemii covidu) výstava v Centru současného umění DOX s názvem FENOMEANDER. Výstava představila české žijící umělce, které v první řadě definuje volná tvorba, ale kteří zároveň ilustrují ať už své vlastní autorské knihy, nebo texty jiných spisovatelů.
Ediční řady nakladatelství Meander
- V edici s názvem Modrý slon vycházejí náročnější, umělecké autorské knihy pro děti. Právě tyto knihy nakladatelství proslavily – každá z nich je svého druhu sběratelským kouskem, prvních sto výtisků je zpravidla číslováno a obsahuje vlastnoruční podpis autora. Jsou to skutečně výjimečná díla.
- manamana je edice vydavatelství Meander zaměřená na vyprávění biblických příběhů ilustrovaných velmi mladými výtvarníky. V edici manamana nepředkládá vydavatelství Meander biblické texty dětskému čtenáři za každou cenu, tedy i za cenu nepřiměřené velkého zjednodušení nebo zastření původního smyslu textu, ale snaží se o úpravy citlivé a k dětskému čtenáři empatické. Věříme, že edicí manamana přispíváme nejen k radosti ze čtení a poznávání, ale také k povědomí o základech evropské vzdělanosti a humanismu, na nichž stojí naše civilizace…
- Ediční řada Pro Emu je průkopnicky věnovaná modernímu komiksu. Jako první zde vyšla kniha Lucie Lomové Anča a Pepík zasahují (2006), obsahující příběhy dvou myší, které v devadesátých letech vycházely ve Čtyřlístku. V této edici vydává nakladatelství Meander také oceňované zahraniční komiksy, které tak zpřístupňuje českému čtenáři.
- V edici Pražské legendy vycházejí útlé knihy příběhů ze staré Prahy a z historie českých zemí. Knihy zabývající se historií a vývojem naší země považuje nakladatelství Meander za důležitou součást literatury pro děti, která nenásilně seznamuje české děti s dějinami jejich státu. Knihy z této edice vycházejí v několika jazykových mutací, a jsou proto oblíbené doslova po celém světě.
- REPOLELO, nejnovější edice nakladatelství Meander pro nejmenší, dětem představí jak známé básničky, říkadla a písničky v uměleckém provedení předních českých výtvarníků, tak i zbrusu nové říkanky od slavných českých básníků, jako jsou Daniela Fischerová či Petr Stančík, obrázky doprovázené např. slavnou autorskou dvojicí David Böhm a Jiří Franta a také umělci té nejmladší generace.
- Chameleón, to je různobarevná edice knih a knížek různých tvarů i podob: omalovánky, domalovánky, vystřihovánky, hry nebo hrací karty, k tomu básničky, lidová říkadla nebo hravé texty předních českých básníků s obrázky od těch nejlepších českých výtvarníků. Knihy edice Chameleón si s dětmi nebudete jen prohlížet a číst, ale i sami dotvářet nebo z nich rovnou tvořit něco nového, nečekaného, své vlastní originální dílo.