Marta Veselá Jirousová

(*1981)
 

Narodila se Julianě a Martinovi Jirousovým. Dětství prožila ve Staré Říši na Vysočině. Maturovala na Gymnáziu Otokara Březiny v Telči. Vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě v Olomouci. Martě vyšly dvě sbírky básní, Procházka s andělem a Děti deště.
Dokonce dvakrát ilustrovala knížku Magor dětem. Poprvé se sestrou Františkou jako dítě, podruhé jako dospělá. Učila v Nové Říši na základní škole a jeden rok v Telči na gymnáziu. Žije ve Staré Říši na Vysočině v rodinném domě s velkou zahradou. Má manžela a čtyři děti. Od jara do podzimu řádí na zahradě a v zimě, když je čas, maluje nebo kreslí. Ráda zpívá a čte detektivky. Každý den čte i svým dětem. V Meandru vydala svou knihu Pět domů.

ENG
She was born to Juliana and Martin Jirous. She spent her childhood in Stará Říše in the Vysočina region. She graduated from the Otokar Březina Grammar School in Telč. She studied Czech language and art education at the Faculty of Education in Olomouc. Marta has published two collections of poems, Procházka s andělem and Děti deště.
She even twice illustrated the book Magor to children. The first time with her sister Františka as a child, the second time as an adult. She taught at a primary school in Nová Říše and a grammar school in Telč for one year. He lives in Stará Říše in the Vysočina region in a family house with a large garden. She has a husband and four children. From spring to autumn she races in the garden and during winter, when it's time, she paints or draws. She likes to sing and read detective stories. She also reads to her children every day. She is currently on maternity leave with her youngest son František.

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem

Cena

1612271
11612271

Značky

Položek k zobrazení: 2
MEANDER 1332
od 161 Kč
268 Kč (až –39 %)
9788087596647-2