Markéta Pilátová

(*1973)

Markéta Pilátová se narodila v Kroměříži. Když jí bylo devatenáct, začala trajdat po světě a od té doby se nikde dlouho neohřála. Nejdřív studovala v Olomouci, potom v Mexiku a ve Španělsku. Učila na Filozofické fakultě v Olomouci španělštinu a pak dvanáct let učila češtinu krajany v Brazílii a v Argentině. A když se jí začalo stýskat, vrátila se domů do malých lázní Velké Losiny pod horami Jeseníky. Pořád ale ze všeho nejraději někam jede nebo něco píše nebo pozoruje zahradu. Její román Žluté oči vedou domů byl nominován na cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého. V roce 2010 vydala v nakladatelství Meander knížku Kiko a tajemství papírového motýla, kterou ilustroval Daniel Michalík a která byla nominována na Magnesii Literu, tato kniha má dvě pokračování, Kiko a tulipán a Kiko a princezna z Tundry. Daniel Michalík také ilustroval její knihy Papírový Pepíno a Veverka z Vamberka. Její další kniha Velký úklid vyšla také v Meandru a ilustroval jí Olle Trottestam. Pro toto nakladatelství také přeložila Tajný život blech a komiks Macanudo.

ENG
She studied Romance Studies and History at the Faculty of Arts, Palacky University in Olomouc, where she also worked as an assistant professor. She worked as a lecturer at the Department of Slavonic Studies in Granada, Spain, and worked as the editor of the weekly Respekt. She writes reports, literary reviews, short stories, and author's columns for Respekt and other Czech media. For the fifth year, she teaches the descendants of Czech compatriots who emigrated from Czechoslovakia to Brazil and Argentina. Her novel Žluté oči vedou domů was nominated for the Magnesia Litera Award and the Josef Škvorecký Award. In 2009, she published her second novel, Má nejmilejší kniha, and the children's book Víla Vivivíla a stíny zvířat.
In 2010, she published the book Kiko a tajemství papírového motýla, illustrated by Daniel Michalík and nominated for Magnesia Litera. She translated The Secret Life of Fleas and Macanudo comics for Meander.

Stránka 1 z 1 - 8 položek celkem

Cena

178268
1178268

Značky

Položek k zobrazení: 8