Bába Bedla

Markéta Pilátová dětem napsala magicko-realistický příběh o konci 2. světové války v Jeseníkách.
 
Ilustrace: Martina Trchová
Edice: Modrý slon
Rok: 2021 (1. vydání), 2023 (2. vydání)
Formát: 190 × 150 mm
Počet stran: 72
Vazba: V8
ISBN: 978-80-7558-221-8
Věk: 9+
 
Kniha vyšla s laskavým přispěním Ministerstva kultury České republiky
Varianta:
Dostupnost Vyprodáno Skladem (>50 ks) Zvolte variantu
328 Kč 328 Kč od 328 Kč –39 % –10 % až –39 % 197 Kč 295,20 Kč od 197 Kč
Bába Bedla
WEB RES 046
328 Kč 328 Kč od 328 Kč –39 % –10 % až –39 %
Doprava nad
1500 Kč zdarma
Expedice do 2
pracovních dnů
Sleva min. 10 % na
všechny knihy
kamenná prodejna
v centru Prahy
Děti se mohou ve všech dobách a na všech místech ocitnout v nejrůznějších nebezpečích. Existují ale bytosti, které jim pomohou tak, že si nakonec dokážou poradit i samy. Jednou z těchto záhadných bytostí je bába Bedla. Napůl žena, napůl houba – objevuje se vždycky tam, kde jsou nějaké děti v nesnázích. Teď pomáhá v Jeseníkách na konci 2. světové války dvěma německým holkám, českému klukovi a mladičkému ruskému vojákovi. Děti díky Bedle poznají, jak to vypadá dole v říši podhoubí, a naučí se rozlišovat dobré od jedovatého. A zjistí, že nejlepší způsob, jak se zlu vždycky ubránit, je držet spolu.
 
Výjimečná autorka románů i poezie pro dospělé, Markéta Pilátová, vypráví dětem další tajuplný příběh, v němž závažné válečné téma prostupuje magická realita, která dává naději, že na světě nejsme sami, i když se to tak zrovna může zdát. Vyprávění doprovází svými křehkými ilustracemi zpěvačka, skladatelka, textařka a výtvarnice Martina Trchová.
 
Vzhledem k velkému úspěchu u čtenářů, vyšel titul v roce 2023 (rok po prvním vydání) dotiskem.
 

 
V roce 2022 získala kniha Bába Bedla ocenění White RavenJedná se o prestižní výběr mimořádných titulů pro děti a mládež z celého světa, který každoročně sestavuje tým odborníků z mezinárodní knihovny Internationale Jugendbibliothek v Mnichově. Tento rok čítá katalog na 200 titulů z 59 zemí světa vydaných v 37 jazycích.
 

 
Recenze
 
„Už dlouho na mě žádná dětská kniha nepřenesla tak magickou atmosféru a nevnukla mi tolik myšlenek. Bába Bedla Markéty Pilátové je počin, který vybočuje z řady, myšleno jen v tom nejlepším. Nastiňuje realitu konce druhé světové války v prostředí drsných a tajemstvím opředených Jeseníků. A stejně jako je tajemné toto pohoří, je tajemná i nálada, která vás při čtení doslova uhrane. Dechberoucí zážitek. Dvě německé dívky, český kluk, mladičký ruský voják a jedna bába. Bába Bedla. Napůl žena, napůl houba. Postavy, které nám ukáží, že na světě nejsme sami. Naučí nás si vážit jeden druhého, ale i přírody kolem nás, být vděční a vnímaví. Díky Bedle děti poznají magickou realitu světa podhoubí. Naučí se i zajímavé informace o některých druzích hub. Rozeznají od sebe dobré a jedovaté houby, ale i lidi. Hned na samém úvodu poznáme díky hravému jazyku a krátkým, leč úderným větám, že v rukou držíme něco mimořádného. (Úplně jsem viděla vykulené oči dětí, kterým předčítám.) Miluji atmosféru hor zahalených do tajemného oparu lidové magie, moudrých žen, které vládly až nadpřirozenými schopnostmi. Při čtení jsem nemohla nemyslet na Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové, která je mimochodem autorkou skvělého epilogu v Bábě Bedle. No a pak jsou tu ilustrace Martiny Trchové, výtvarnice, ale i hudebnice, která dokázala text naprosto perfektně podtrhnout vizuální stránkou. Mezi vyprávěním a ilustracemi zde vznikla dokonalá souhra. Nebyla bych to já, abych nemyslela na to, jak tento text zařadit do vyučování. Počkám si na příhodný okamžik - až budou děti probírat druhou světovou válku a pak spolu s Bábou Bedlou udeříme. A ohromíme je.“ – @ucitelsky_denicek
 
 
„Události v sobě nesou velký poznávací i sociálně psychologický potenciál. Každé z dětí se musí rozhodnout samo, jakou cestou se chce ubírat, pro kterou identitu se rozhodné. Být houbou a zároveň člověkem nelze, přitom kdyby se rozhodl živý tvor pro změnu identity, stane se do navždy. Patří pak do jiné komunity a bude chráněn čáry a kouzly, bude žít nekonečně.“ – Svatava Urbanová; celou recenzi najdete zde.
 
„Další z malých-velkých knih pro děti z dílny Markéty Pilátové je tu. Jmenuje se Bába Bedla a na necelých sedmdesáti stránkách nás provede koncem 2. světové války. Vezme čtenáře za ruku a protáhne ho lesem se zvláštní, magickou (magicky realistickou) bábou, která je občas houbou, občas bábou – ať tak, či tak, vždycky má na hlavě černý klobouk. Kdysi žila v komunitě žen vyhnaných panstvem z vesnice do lesů, v komunitě, která se musela vzdát svých dětí, a tak teď napříč staletími pomáhá dětem v nouzi, ztraceným, sirotkům, ohroženým. A když je její mise dokončena, unavená usne... a pak se probudí někde jinde a někdy jindy, sama neví, kam se příště dostane. Tentokrát se probudí do posledních výstřelů 2. světové války v okamžiku se ji dvě hladové děti (český chlapec a česko-německá židovská holčička) pokusí utrhnout, protože mají hlad. Najednou se z ní stane bába. Bába, která je provede nebezpečným územím. Honza, Heike, a později ještě Sofie (německá osiřelá holčička) a Vasja (ruský dezertér ve věku ostatních dětí). Bába je naučí, jak se o sebe postarat, jak udělat smaženici z kukaččích vajec, hub a medvědího česneku, pomůže jim se ukrývat... a pak jim také ukáže, jak cestovat podhoubím. Děti pronikají do světa hub hlouběji a hlouběji... a pak, když mají možnost se zachránit a ukrýt se v něm napořád, odmítnou. Odmítnou, protože by to znamenalo, že nechají bábu Bedlu v hodně ošemetné situaci. A to oni nechtějí, chtějí jí pomoct. No, a pak už je konec války a Bedla zase usne, o děti už se bát nemusí. Společně zvládnou cokoliv. Líbí se mi to moc! Příběh je přehledný a snadno se čte. Ukrývá v sobě vážná témata, ale je citlivý a vstřícný. Nadchla mě alegorie přátelství napříč národnostmi jako mycelium propojující houby na obou stranách hranice. A abych nezapomněla, ilustrace od Martiny Trchové jsou nádherné! Snově vábivé, zářící i zahalující do stínů, kouzelně neurčité, tam, kde je potřeba realisticky jednoznačné.“ – @opicimatka
 
Recenze v Tvaru 3/2022
 

Doplňkové parametry

Kategorie: Knihy
Autor: Markéta Pilátová
Ilustrátor: Martina Trchová
Jazyk: čeština
Ocenění: White Raven - prestižní výběr mimořádných titulů pro děti a mládež z celého světa
Téma: Příroda, Dobrodružství
Věk: 9+
Žánr: beletrie pro děti, Dobrodružné knihy

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

5
3x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole: