Alanova válka I.

První z celkem tří komiksových knih, v nichž americká armáda pronikne do válečné Evropy i do květnové Prahy, zachycuje Alanův vojenský výcvik ve Spojených státech v letech 1943–45 a uzavírá se v okamžiku vylodění ve francouzském Le Havru. 

Autor: Emmanuel Guibert
Ilustrace: Emmanuel Guibert  
Edice: Pro Emu
Rok: 2010
Formát: 240 x 165 mm
Počet stran: 88
Vazba: V2b
ISBN: 978-80-86283-77-7
Věk: 12+

Dostupnost Skladem (8 ks)
268 Kč –10 % 241 Kč
Alanova válka I.
MEANDER 343
268 Kč –10 %
Doprava nad
1000 Kč zdarma
Expedice do 2
pracovních dnů
Sleva min. 10 % na
veškerý sortiment
2 kamenné prodejny
v centru Prahy

Vypravěčství Alana Copea, amerického veterána z druhé světové války, fascinovalo francouzského komiksového tvůrce Emmanuela Guiberta natolik, že začal vzpomínky svého přítele na mládí v armádě zachycovat do podoby komiksu. Válka v jeho podání je řetězcem z malých, nikoli velkých dějin – paměť vydává jednotlivé scény a portréty lidí, vzpomínky na každodenní život. Způsob, jímž Alan vypráví, společně s Guibertovou někdy úspornou, jindy fotograficky dokumentární kresbou vyvolává dojem, že jsme jako posluchači přímo přítomni jeho vyprávění a obrazy naplněné sugestivní atmosférou se rodí v naší mysli.

Na válce podle Alana není nic velkolepého ani hrdinského. V souhrnu oněch skrz naskrz pravdivých okamžiků však každá událost hraje roli jakéhosi paměťového paliva. Guibert nám tak kromě faktů nabízí i sledování mechanismu paměti »v akci«. Originální, přesné a citlivé zpracování je pak dílem vytříbené grafické alchymie, jejíž ingredience jsou někdy povahy přísně dokumentární, jindy zas jen zlehka nahozené autorovou představivostí.

První z celkem tří komiksových knih, v nichž americká armáda pronikne do válečné Evropy i do květnové Prahy, zachycuje Alanův vojenský výcvik ve Spojených státech v letech 1943–45 a uzavírá se v okamžiku vylodění ve francouzském Le Havru. Alanova válka vyšla v mnoha jazycích a dočkala se opakovaných vydání.

Guibertova výtvarná technika, kterou při vytváření Alanovy války využil, je k vidění v tomto videu.

Ukázka z knihy

13.11.2010

 
 
Ocenění
 
MURIEL 2011: nominace za překlad
 
Recenze
 

„Vzpomínky Alana Ingrama Copea jsou zde převypravovány komiksovým kreslířem Emmanuelem Guibertem, který si jeho příběh oblíbil a rozhodl se ho zprostředkovat i dalším. Jeho podání je úsporné, nikoliv však chudé – i přes častou absenci jakéhokoliv okolí je čtenář strháván do příběhu. Díky tomu, že je jak Alan, tak Emmanuel, přirozený vypravěč, pracuje fantazie a detaily vyplývají tak nějak samy, byť na ně není přímo ukazováno. Kromě tohoto podání, jež jistě vyžadovalo mnoho uměleckého i pisatelského talentu, plní komiks také funkci edukační. Podobně jako Na západní frontě klid přibližuje život na vojně, armádní hierarchii, tvrdý výcvik, ale také mládí všech přítomných. A to, že válka zasahuje na všech frontách, doslova i přibližně. Neodmyslitelnou součástí, jež pomáhá celý příběh strávit, je humor. Nevím, zda je to Alanovým odstupem od popisovaného období, nebo uměl brát i těžké chvíle zlehka, ale je na tom cosi povznášejícího.“ – @sol.cte

 

Doplňkové parametry

Kategorie: PRO EMU
Autor: Emmanuel Guibert
Ilustrátor: Emmanuel Guibert
Jazyk: čeština
Věk: 12+
Žánr: komiksy, Překlady

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení