Alanova válka I.

První z celkem tří komiksových knih, v nichž americká armáda pronikne do válečné Evropy i do květnové Prahy, zachycuje Alanův vojenský výcvik ve Spojených státech v letech 1943–45 a uzavírá se v okamžiku vylodění ve francouzském Le Havru. 

Autor: Emmanuel Guibert
Ilustrace: Emmanuel Guibert  
Edice: Pro Emu
Rok: 2010
Formát: 240 x 165 mm
Počet stran: 88
Vazba: V2b
ISBN: 978-80-86283-77-7
Věk: 12+

Dostupnost Na dotaz (5 ks)
268 Kč –10 % 241 Kč
Alanova válka I.
MEANDER 343
Akce
268 Kč –10 %
Doprava nad
1000 Kč zdarma
Expedice do 2
pracovních dnů
Sleva min. 10 % na
veškerý sortiment
2 kamenné prodejny
v centru Prahy

Vypravěčství Alana Copea, amerického veterána z druhé světové války, fascinovalo francouzského komiksového tvůrce Emmanuela Guiberta natolik, že začal vzpomínky svého přítele na mládí v armádě zachycovat do podoby komiksu. Válka v jeho podání je řetězcem z malých, nikoli velkých dějin – paměť vydává jednotlivé scény a portréty lidí, vzpomínky na každodenní život. Způsob, jímž Alan vypráví, společně s Guibertovou někdy úspornou, jindy fotograficky dokumentární kresbou vyvolává dojem, že jsme jako posluchači přímo přítomni jeho vyprávění a obrazy naplněné sugestivní atmosférou se rodí v naší mysli.

Na válce podle Alana není nic velkolepého ani hrdinského. V souhrnu oněch skrz naskrz pravdivých okamžiků však každá událost hraje roli jakéhosi paměťového paliva. Guibert nám tak kromě faktů nabízí i sledování mechanismu paměti »v akci«. Originální, přesné a citlivé zpracování je pak dílem vytříbené grafické alchymie, jejíž ingredience jsou někdy povahy přísně dokumentární, jindy zas jen zlehka nahozené autorovou představivostí.

První z celkem tří komiksových knih, v nichž americká armáda pronikne do válečné Evropy i do květnové Prahy, zachycuje Alanův vojenský výcvik ve Spojených státech v letech 1943–45 a uzavírá se v okamžiku vylodění ve francouzském Le Havru. Alanova válka vyšla v mnoha jazycích a dočkala se opakovaných vydání.

Guibertova výtvarná technika, kterou při vytváření Alanovy války využil, je k vidění v tomto videu.

Ukázka z knihy

13.11.2010

 
 
Ocenění
 
MURIEL 2011: nominace za překlad
 
Recenze
 

„Vzpomínky Alana Ingrama Copea jsou zde převypravovány komiksovým kreslířem Emmanuelem Guibertem, který si jeho příběh oblíbil a rozhodl se ho zprostředkovat i dalším. Jeho podání je úsporné, nikoliv však chudé – i přes častou absenci jakéhokoliv okolí je čtenář strháván do příběhu. Díky tomu, že je jak Alan, tak Emmanuel, přirozený vypravěč, pracuje fantazie a detaily vyplývají tak nějak samy, byť na ně není přímo ukazováno. Kromě tohoto podání, jež jistě vyžadovalo mnoho uměleckého i pisatelského talentu, plní komiks také funkci edukační. Podobně jako Na západní frontě klid přibližuje život na vojně, armádní hierarchii, tvrdý výcvik, ale také mládí všech přítomných. A to, že válka zasahuje na všech frontách, doslova i přibližně. Neodmyslitelnou součástí, jež pomáhá celý příběh strávit, je humor. Nevím, zda je to Alanovým odstupem od popisovaného období, nebo uměl brát i těžké chvíle zlehka, ale je na tom cosi povznášejícího.“ – @sol.cte

 

Doplňkové parametry

Kategorie: PRO EMU
Autor: Emmanuel Guibert
Ilustrátor: Emmanuel Guibert
Jazyk: čeština
Věk: 12+
Žánr: komiksy, Překlady

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: