Od 23. do 26. 5. jsme na Světě knihy. Naše knihkupectví bude tedy zavřeno a vaše objednávky budou k vyzvednutí a odeslání zase od pondělí 27. 5. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vás na veletrhu!

Čtenářská lekce ve vaší škole: Poetický slovníček dětem v příkladech

Akrostich, absolutní báseň, haiku, kaligram? Poetický slovníček dětem ukazuje, že rozhodně není nuda zabývat se těmito pojmy! Zábavné básně děti seznamují se základním názvoslovím žánru poezie. Kniha obsahuje autorské příklady rozličných poetických žánrů a zároveň je dále dovysvětluje. Lekce je složena z aktivit, které jsou vhodné pro první seznámení se s danými pojmy, a není v nich samozřejmě zapomenuto na vlastní tvorbu dětí. Žáci jsou taktéž motivováni barevnými ilustracemi, které napomáhají k dalšímu porozumění významů. Děti jsou vybízeny k rozvíjení fantazie, hravosti a především k lásce k poezii. Lekce je určena pro 5. až 7. třídu.

Dostupnost Skladem (10 ks)
1 500 Kč
Čtenářská lekce ve vaší škole: Poetický slovníček dětem v příkladech
Doprava nad
1500 Kč zdarma
Expedice do 2
pracovních dnů
Sleva min. 10 % na
veškerý sortiment
2 kamenné prodejny
v centru Prahy

Pro koho je lekce určena: 5. – 7. třída ZŠ
Cíle lekce: Seznámení dětí s knihou Radka Malého Kam až smí smích. Vyjasnění pojmu lyrika.
Pomůcky: čtvrtky s nápisy evokačních otázek, do každé skupiny, dopis od Radka Malého do skupin, kopie básní, životabáseň
Délka lekce: 1 vyučovací hodina
Klíčová slova: literatura, slovníček, porozumění, kreativní psaní
Školitel: Redaktoři nakladatelství Meander, případně i autor knihy (po předchozí domluvě)

Ukázka z lekce: 
Na úvod lekce dětem neprozrazujeme nic o knize, se kterou budeme pracovat. Lekce začíná evokační sněhovou koulí se zadáním: „Kam až smí smích? O čem sní sníh? Jak hraje hrách? Kam pan Plch plách?“ – vyjasnění pojmu PLCH. Děti v cca pětičlenných skupinkách dostanou arch papíru se zadáním (otáz- kou). Ve skupině pak dopisují své nápady na odpovědi. Po cca 3 minutách arch posunou do sousední skupiny ve směru či proti směru hodinových ručiček. Toto se opakuje, až se arch vrátí původní skupině. Původní skupina se se zápisem kamarádů seznámí a zakroužkuje 2 informace, které je nějakým způsobem zaujmou. Následuje hromadné sdílení.


Lekce k titulu Poetický slovníček dětem v příkladech je součástí souboru Čtenářské lekce I. Unikátní projekt Čtenářských lekcí k sedmi titulům nakladatelství Meander vznikl na základě spolupráce se spolkem Knižní stezka k dětem a Novou školou, o. p. s. a jejím týmem výjimečných a kreativních pedagogů a knihovníků v roce 2018. Během celé lekce jsou využívány metody aktivního učení, aby žáci byli co nejvíce zapojeni a dostávali prostor k hledání a verbalizaci svých názorů. Podle věku a zralosti cílové skupiny budou zařazeny i písemné aktivity. Jádrem celé lekce zůstává vždy titul (text-ilustrace-objekt knihy) samotný. Čtenářské lekce jsou vhodné především pro pedagogy a knihovníky, ale ocení je také rodiče. Na základě pozitivního ohlasu vznikly v následujících letech také Čtenářské lekce II pro 1. stupeň ZŠČtenářské lekce pro II pro 2. stupeň ZŠ a Čtenářské lekce III. 

1067-1-3

Doplňkové parametry

Kategorie: Knihy
Typ: Pro pedagogy

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: