Čtenářská lekce: Malý humorista

"Příručka" pro malé humoristy je antologií novodobé dětské slovesnosti od hádanek a rébusů přes verše a pohádky. Lekce slouží k pochopení pojmů jako jsou folklor, ústní lidová slovesnost a anekdota. Tyto žánry jsou vhodné pro rychlou reflexi významů, logické myšlení a především vybízí k vlastní tvorbě. Téma knihy a obsah lekce motivují i ty žáky, kteří vztah k literatuře teprve hledají. 


MALÝ HUMORISTA

Pro koho je lekce určena: 4. - 5. třída ZŠ
Cíle lekce: Představit knihu – např. při pravidelném seznamování s knižními novinkami, na začátku dílny čtení... Najít možnou souvislost mezi názvem a obsahem knihy.
Pomůcky: Žádné
Délka lekce: 1 vyučovací hodina
Klíčová slova: říkadla, pohádky, verše, vtipy
Cena lekce: 1500 Kč
Školitel: Redaktoři nakladatelství Meander, případně i autor knihy (po předchozí domluvě)


Ukázka z lekce: 
Učitel vyzve žáky, aby si přečetli svou část v tichosti a nikomu neříkali, co v knize mají. Následně se rozdělí do skupin podle barvy/symbolů – v každé skupině by měly být 3–4 děti. Žáci si ve skupinách nahlas přečtou své úryvky (každé dítě ve skupině má jiný) a společně si povídají o tom, o čem by kniha mohla být. Na závěr cca 5 minutové debaty navrhnou název knihy a její stručnou charakteristiku. Shodnou se na jednom názvu.

Například:
– Vtipná kniha aneb soubor vtipů a hádanek pro děti
– Rodičům vstup zakázán! Vtipy, které by se dospělým nelíbily
– Hádanky a vtipy. Zábavné funny čtení pro děti


1067-1-3Lekce k titulu Malý humorista je součástí souboru Čtenářské lekce I. Unikátní projekt Čtenářských lekcí k sedmi titulům nakladatelství Meander vznikl na základě spolupráce se spolkem Knižní stezka k dětem a Novou školou, o. p. s. a jejím týmem výjimečných a kreativních pedagogů a knihovníků v roce 2018. Během celé lekce jsou využívány metody aktivního učení, aby žáci byli co nejvíce zapojeni a dostávali prostor k hledání a verbalizaci svých názorů. Podle věku a zralosti cílové skupiny budou zařazeny i písemné aktivity. Jádrem celé lekce zůstává vždy titul (text-ilustrace-objekt knihy) samotný. Čtenářské lekce jsou vhodné především pro pedagogy a knihovníky, ale ocení je také rodiče. Na základě pozitivního ohlasu vznikly v následujících letech také Čtenářské lekce II pro 1. stupeň ZŠČtenářské lekce pro II pro 2. stupeň ZŠ a Čtenářské lekce III. 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení