Čtenářská lekce: Bibiana píská na prsty

Kniha přináší neotřelé pohledy na hlavní postavy, které vymaňuje z běžných stereotypních představ. Malá Bibiana, která je upoutána na kolečkové křeslo po autonehodě, při níž ztratila oba rodiče, je vychovávána babičkou s netradičním povoláním: je messengerka a doručuje zásilky na motorce. Lekce rozpracovává obsažená témata na základě vlastních zkušeností dětí a zároveň pracuje i s neotřelým obrazovým doprovodem, který propojuje realistickou fotografii s malbou a dovoluje dětem zkusit si tento způsob výtvarné techniky. Pro starší žáky lze lekci rozšířit o seznámení se s uměleckým pojmem "nonsens". Lekce je vhodná pro 2. až 5. třídu.


A-bibianaPro koho je lekce určena: 2. - 5. třída ZŠ
Cíle lekce: Děti vysuzují informace o knize z obalu a ilustrací, posoudí vliv ilustrátora (a grafika) na vzhled knihy a její atraktivnost pro čtenáře. Zkoumají výtvarnou techniku použitou v knize a vyrobí stejnou technikou ilustraci o svých zážitcích, oceňují pomocí popisného jazyka práci spolužáka.
Pomůcky:
• barevné fixy
• flipchart
• ofocené ilustrace – pro každou skupinku sada ze s. 6, 13, 18, 23, 33, 40, 45, 49, 59, 60, 64, 87 nebo jednu sadu podělíme do skupin
• papíry, pastelky, nůžky, lepidlo
• fotografie dětí ze třídy (příp. fotokopie)
• fotokopie některých stran knihy a obálky k promítání pomocí dataprojektoru (vstupní a závěrečné strany, několik ilustrací, několik začátků kapitol)
Délka lekce: 1–2 vyučovací hodiny
Klíčová slova: handicap, fantazie, rodina, inkluzivní chování
Cena lekce: 1500 Kč
Školitel: Redaktoři nakladatelství Meander, případně i autor knihy (po předchozí domluvě)


Ukázka z lekce: 

Tvorba vlastní ilustrace – Rozdáme dětem papíry, pastelky, nůžky a lepidlo. Každý má svou fotografii nebo její kopii (pokud ji nechce rozstříhat). „Představte si, že někdo napsal knihu o vašem životě. Vyberte si nějaký svůj zážitek nebo něco, co je pro vás typické, a nakreslete ilustraci podobnou technikou, jakou použila ilustrátorka naší knihy. Připište k ní, jaký nadpis by měla kapitola vašeho života s touto ilustrací.


A-lekce-iiK titulu Bibiana píská na prsty byla vytvořena jedna z lekcí ze souboru Čtenářské lekce II pro 1.stupeň ZŠ. Pokračování pilotního projektu Čtenářských lekcí k sedmi titulům nakladatelství Meander vzniklo na základě spolupráce se spolkem Knižní stezka k dětem a Novou školou, o. p. s. a jejím týmem výjimečných a kreativních pedagogů a knihovníků v roce 2019. Druhá řada lekcí je rozdělena pro mladší a starší žáky. Čtenářské lekce žáky 1. stupně seznamují s esencí obsahu i formy daného titulu. Lekce k jednotlivým knihám tvořili různí pedagogové, a proto jsou i přístupy ke knihám odlišné. Tato různorodost vytváří ze čtenářských lekcí pestrou metodiku, díky které se děti naučí přemýšlet o knihách novými způsoby, které jim nedovolí zůstat na povrchu. Čtenářské lekce jsou vhodné především pro pedagogy a knihovníky, ale ocení je také rodiče.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení