Od 23. do 26. 5. jsme na Světě knihy. Naše knihkupectví bude tedy zavřeno a vaše objednávky budou k vyzvednutí a odeslání zase od pondělí 27. 5. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vás na veletrhu!

Čtenářská lekce: Bibiana píská na prsty

Kniha přináší neotřelé pohledy na hlavní postavy, které vymaňuje z běžných stereotypních představ. Malá Bibiana, která je upoutána na kolečkové křeslo po autonehodě, při níž ztratila oba rodiče, je vychovávána babičkou s netradičním povoláním: je messengerka a doručuje zásilky na motorce. Lekce rozpracovává obsažená témata na základě vlastních zkušeností dětí a zároveň pracuje i s neotřelým obrazovým doprovodem, který propojuje realistickou fotografii s malbou a dovoluje dětem zkusit si tento způsob výtvarné techniky. Pro starší žáky lze lekci rozšířit o seznámení se s uměleckým pojmem "nonsens". Lekce je vhodná pro 2. až 5. třídu.


A-bibianaPro koho je lekce určena: 2. - 5. třída ZŠ
Cíle lekce: Děti vysuzují informace o knize z obalu a ilustrací, posoudí vliv ilustrátora (a grafika) na vzhled knihy a její atraktivnost pro čtenáře. Zkoumají výtvarnou techniku použitou v knize a vyrobí stejnou technikou ilustraci o svých zážitcích, oceňují pomocí popisného jazyka práci spolužáka.
Pomůcky:
• barevné fixy
• flipchart
• ofocené ilustrace – pro každou skupinku sada ze s. 6, 13, 18, 23, 33, 40, 45, 49, 59, 60, 64, 87 nebo jednu sadu podělíme do skupin
• papíry, pastelky, nůžky, lepidlo
• fotografie dětí ze třídy (příp. fotokopie)
• fotokopie některých stran knihy a obálky k promítání pomocí dataprojektoru (vstupní a závěrečné strany, několik ilustrací, několik začátků kapitol)
Délka lekce: 1–2 vyučovací hodiny
Klíčová slova: handicap, fantazie, rodina, inkluzivní chování
Cena lekce: 1500 Kč
Školitel: Redaktoři nakladatelství Meander, případně i autor knihy (po předchozí domluvě)


Ukázka z lekce: 

Tvorba vlastní ilustrace – Rozdáme dětem papíry, pastelky, nůžky a lepidlo. Každý má svou fotografii nebo její kopii (pokud ji nechce rozstříhat). „Představte si, že někdo napsal knihu o vašem životě. Vyberte si nějaký svůj zážitek nebo něco, co je pro vás typické, a nakreslete ilustraci podobnou technikou, jakou použila ilustrátorka naší knihy. Připište k ní, jaký nadpis by měla kapitola vašeho života s touto ilustrací.


A-lekce-iiK titulu Bibiana píská na prsty byla vytvořena jedna z lekcí ze souboru Čtenářské lekce II pro 1.stupeň ZŠ. Pokračování pilotního projektu Čtenářských lekcí k sedmi titulům nakladatelství Meander vzniklo na základě spolupráce se spolkem Knižní stezka k dětem a Novou školou, o. p. s. a jejím týmem výjimečných a kreativních pedagogů a knihovníků v roce 2019. Druhá řada lekcí je rozdělena pro mladší a starší žáky. Čtenářské lekce žáky 1. stupně seznamují s esencí obsahu i formy daného titulu. Lekce k jednotlivým knihám tvořili různí pedagogové, a proto jsou i přístupy ke knihám odlišné. Tato různorodost vytváří ze čtenářských lekcí pestrou metodiku, díky které se děti naučí přemýšlet o knihách novými způsoby, které jim nedovolí zůstat na povrchu. Čtenářské lekce jsou vhodné především pro pedagogy a knihovníky, ale ocení je také rodiče.