Jak vznikalo Niklovo leporelo Hroch

Velkoformátové leporelo Petr Nikl vytvořil ještě v době, kdy studoval na Akademii výtvarného umění v polovině 80. let. Proč zrovna hroch? V té době totiž navštěvoval zoologickou zahradu, kde mohl snadno studovat anatomii zvířat. A zvlášť na hrochovi ho zaujalo jeho pravidelné mizení.


 

 

Hroch je leporelo a zároveň domalovánka. Je to tedy rozdíl oproti omalovánkám, kdy dítě podle předlohy na jedné straně omaluje obrysy na té druhé. Domalovánka umožňuje kreslit přímo do obrázku, a tak dokončit natištěný obrázek podle sebe. Hrocha můžou děti dotvářet nejrůznějším způsobem a klidně z něj udělat i velblouda. Zkrátka tam můžou nakreslit cokoliv. A to cokoliv je pro mě důležité,“ vysvětluje Petr Nikl.

 

 

Výtvarníka fascinovalo, a vlastně dodnes fascinuje, že i mohutného obojživelníka dokáže voda snadno nadnášet a že se hroch umí pěkně schovat tak, že nad hladinou mu zůstanou jenom uši, oči a nozdry. A právě to schované můžou díky leporelu děti vidět a dokreslit podle vlastní představy. „Může se stát, že rodiče budou mít strach dětem leporelo dát, aby ho dokreslili. Součástí nového vydání je proto i ukázkový list, jak by případné dokreslení mohlo vypadat,“ říká Nikl. A když se ho ptáme, proč se Hrocha rozhodl vydat až nyní, téměř po 40 letech, odpovídá jako obvykle skromně: „Věděl jsem, že Iva Pecháčková vydává řadu leporel a že ještě něco doma mám. Já na to nijak netlačil, až přijde čas, tak to vyjde.“

Výtvor Petra Nikla je určený přímo pro hru, a to pro děti neomezené věkem. Díky svému formátu jim umožňuje například skrýt se do rozestavěného leporela, které připomene papírovou hradbu. „Baví mě, jak se knihy anebo třeba cédéčka rozptýlí do světa a začnou žít nový život, nezávislý na tvůrci. Obzvlášť pak když jde o leporelo participační, respektive dotvářené dětmi. Každé dílo je díky tomu originál,“ dodává.

 

každé ráno z nočních hodů
vrací se hroch hledat vodu
nejdřív napije se dlouze
pak pomalu do ní vklouzne

Hroch vyšel koncem listopadu ve spolupráci s grafiky Jakubem Kovaříkem a Pavlem Kadlecem.

Společně s další novinkou, leporelem Zatoulaní psi, ho pokřtíme v knihkupectví Meander na Jánském vršku ve čtvrtek 9. prosince v 17 hodin.

Na fotografiích je originální leporelo dokreslené výtvarníkovým kamarádem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení