Od 23. do 26. 5. jsme na Světě knihy. Naše knihkupectví bude tedy zavřeno a vaše objednávky budou k vyzvednutí a odeslání zase od pondělí 27. 5. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vás na veletrhu!

Petr Stančík: „Dětské knížky jsem začal psát z lásky pro své dcerunky.“

Když byl Petr Stančík ještě malý chlapeček, maminka pro něj vymýšlela pohádky o víle Zpěválce poletující vesmírem v raketě vydlabané z vlašského ořechu a podobné fantazky. Tím v něm roztočila setrvačník imaginace, který se dodnes nezastavil. V Meandru vychází jeho knižní série o Jezevci Chrujdovi, kterou brzy doplní už desáté pokračování. Kromě toho ale napsal leporelo Ohou? Kolik má kdo nohou? a dobrodružnou interaktivní pohádku s prvky dětského hororu Mrkev ho vcucla pod zem, která je aktuálně rozebraná a čeká na dotisk.IMG_1585Užil si Chrujda letní prázdniny? 

Po pravdě, Chrujda už do školy nechodí. Takže nemá prázdniny, ale dovolenou. Ale tu si užil parádně – s lasičkou Aničkou sjeli divoké peřeje potoka Rusalníku na člunu z vydlabaného patizonu.

Ty už asi prázdniny taky nemíváš. Chybí ti?

Já jsem spisovatel z povolání, takže si můžu udělat dovolenou – nebo prázdniny, kdy se mi zlíbí. Heč.

Jak se stane, že spisovatel píšící pro dospělé, se najednou rozhodne pro dětskou knížku?

Úplně první dětskou knížku jsem napsal z lásky pro své dvě malé dcerunky. Obě dávno vyrostly a dnes jsou z nich velké slečny – jedna čte knihy pro dospělé a ta druhá nečte vůbec. Ale psát pro malé čtenáře jsem už nepřestal, protože mě to tuze baví. A děti doufám taky.

Když jsi začal psát příběh o tom, jak jezevec Chrujda točí film, a vznikaly první ilustrace Lucie Dvořákové, měl jsi jasnou představu, jak budou Chrujda a jeho kamarádi vypadat?
 

Měl jsem jasnou představu, že Chrujdu bude malovat Lucie, protože její obrázky mám moc rád. Takže Chrujda se podobá Lucii. Ti nejlepší výtvarníci totiž ve všem malují sami sebe, i když si to nejspíš ani neuvědomují. Proto Mona Lisa vypadá jako oholený Leonardo da Vinci. Nebo Maxipes Fík jako by z oka vypadl Jiřímu Šalamounovi, až na ty uši.

IMG_1580

Brzy vyjde už desátý příběh. Co Chrujda zažije tentokrát?

Bude hledat truhlu s pirátským pokladem. A kdeže se v lese Habřinci vzali piráti? To je na tom právě to nejzajímavější...

Jezevec Chrujda a jeho (ne)přátelé nedávno „ožili“ ve výloze letenského Kosmasu. Budeme je moct zase potkat mimo stránky knížek?

Určitě. Třeba v animovaném Večerníčku, který pomalu, ale jistě vzniká v České televizi.

Čistě teoreticky, mohl by se Chrujda potkat s Hugem, Hubertem a Ofélií, tedy s hrdiny z H2O?

Chrujda a jeho kamarádi žijí v lese Habřinci, kdežto klan H2O daleko odsud ve městě jménem Město. Takže se viděli jen jednou, z okének svých kosmických lodí, když se obě party vypravily do vesmíru. Shodou okolností ve stejnou dobu. Jejich rakety se tenkrát málem srazily, ale naštěstí si jen zabrnkaly anténou o anténu.

Autor rozhovoru: Jakub Pavlovský