Hororová čítanka

Nová kniha autorské dvojice, která se zaměřila na mapování a zpřístupňování lidové dětské slovesnosti. Po svazku poezie Mistr sportu skáče z dortu (Meander 2014), jehož ilustrace byly nominovány na cenu Zlatá stuha 2015, a antologii různých žánrů dětského folkloru nazvané Malý humorista (Meander 2016), přicházejí se sbírkou strašidelných vyprávění pro děti. 

Autor: Jan Nejedlý
Ilustrace: Jaromír Plachý
Grafická úprava: Marek Naglmüller
Rozměry: 148 x 210 mm
Počet stran: 96
Vazba:
V8
ISBN: 978-80-7558-078-8
Věk: 8+

Dostupnost Skladem (>50 ks)
298 Kč –10 % 268 Kč
Hororová čítanka
MEANDER 383
298 Kč –10 %
Doprava nad
1000 Kč zdarma
Expedice do 2
pracovních dnů
Sleva min. 10 % na
veškerý sortiment
2 kamenné prodejny
v centru Prahy

Texty Hororové čítanky se snaží propojit autentickou kulturu dětí s artificiální kulturou pro děti. Převyprávěné lidové horory se tu mísí s autorskými příběhy, které svou strukturu přizpůsobily dětskému čtenáři. Celkové vyznění je lehce parodující, neboť hrůza se tu mísí s humorem, což výborně vystihují děsivé a zároveň groteskní ilustrace Jaromíra Plachého. Pro děti, které po strašidelných příbězích v určitém věku doslova dychtí, to bude první seznámení s černým humorem par excellence. Jak říká folklorista Petr Janeček: „Dětské strašidelné příběhy plní důležité psychologické a společenské funkce, z nichž kolektivní zvykání si na pocity strachu, společně sdílená zábava a s ní spojená socializace jsou ty nejvýznamnější.

Recenze v Týdeníku Rozhlas: Vražďáky a drasťáky – na tryskáči!

Osvědčený tandem Jan Nejedlý (1971; slovo) a Jaromír Plachý (1986; obraz) je tady s novinkou! Vlastně hned s dvojicí novinek: jednou knihou, jednou knížkou. Vydaných ale pod stejnou hlavičkou: pražského nakladatelství Meander. Nejdřív Tři naháči na tryskáči, další přírůstek v řadě Repolelo, určené nečtenářům mezi druhým až čtvrtým rokem života. Knížka, kde barevná vizualita jasně vítězí, jen zvolna a nesměle provázena zábavnými osmi-, šesti- anebo čtyřveršími, případně prvním rýmováním typu „Mireček / syreček“ nebo „Hamišánky / papišánky“. Víc než Jan Nejedlý tady píše obecná zkušenost, folklor, lyrické oblázky omleté v prudkém řečovém proudu dekád, možná i (půl)století. A funguje to samozřejmě nejen na mimina, ale taky na jejich rodiče; tedy pokud to symbolické dítě v sobě už projednou z nějakého pragmatického důvodu nezapíchli.

Pokud zapíchli, tak si asi neužijí ani druhou z anoncovaných novinek, sbírku, kterou nešlo nazvat návodněji: Hororová čítanka. Autorská dvojka Nejedlý–Plachý tady míří věkově výš, zhruba na osmi- až dvanáctileté. Prostě na tu širokou grupu, co ráda jezdí v létě na tábor a v zimě na hory, a večer, pod rouškou tmy, si její členové u dohasínajícího táboráku nebo ve vyhřátém pokojíku vykládají všelijaké ty děsivky, horoříčky, lekačky, krváky, bafáky, vražďáky a drasťáky. V drtivé většině opět s kořenem hluboko vrostlým do moderních urban legends, městského folkloru, který v domácích podmínkách představili širokému publiku třeba Petr Janeček nebo Adam Votruba. Nejedlý čerpá jistě i od nich, ale jeho neposedný tvůrčí naturel se s „překrady“ nespokojí; šperkuje je, rámuje a špikuje zábavnými průpovídkami vypravěče atd. Ale hlavně: v praxi i v teorii, tedy v úběžníku všech těch vyprávění, říká jedno jediné: Pokud nějaké strachy, pak vždycky ruku v ruce se srandou. Strachy ve fikčním světě tím dostanou kvalitu navíc – a ty ve světě reálném zmizí. To se hodí, ať je čtenáři šest anebo šestašedesát.

 Radim Kopáč, Autor je literární a výtvarný kritik.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Knihy
Autor: Jan Nejedlý
Ilustrátor: Jaromír Plachý
Jazyk: čeština
Věk: 8+
Žánr: Humor pro děti

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení