Vychází pokračování oblíbeného Květolela

I květiny mají sousedy. O patro výš šumí tajemné keře. Co si vyprávějí a kdo se v nich schovává?

Po rozchichotaném Květolelu se ponoříte do houštin nového poznání. Rozverní obyvatelé a roztodivné plody lákají k hloubání ve skrýši mezi větvičkami. Dozvíte se, kdo je meruzalka, čím si při večeři svítí ťuhýci nebo jak je cítit nemytý yetti. Tereza Marianová v druhém díle rostlinné trilogie ukáže, že keře jsou pozoruhodné v jarním květu i podzimních bobulích.

9788075581945_kerolelo-list3

Terezo, věděla jsi už před vydáním Květolela, že se později pustíš do Keřolela? Nebo to vyplynulo až časem?
 
Věděla jsem, téměř od začátku, že budou tři díly – Květolelo, Keřolelo a Stromolelo. Tato trilogie je vymyšlená podle rozdělení lesa na rostlinná patra, jak je popisuje biologie: bylinné, keřové a stromové. Celkem jich je pět. Zbývají ještě patra směrem dolů, mechové a kořenové. Na ty by musel být nějaký speciál.
 
Dospělí i děti si jakžtakž všímají květiny, někteří znají pár názvů. Ale jak je to s keři?
 
Doufám, že i u keřů umí děti a dospělí vyjmenovat pár druhů. Alespoň zlatici pozná na jaře každý, i když většina jí říká zlatý déšť. Botanicky to správně není, protože zlatým deštěm někteří nazývají i štědřenec, ale jsou to dva odlišné druhy. Osobně mě baví učit se poznávat a znát kde co, obzvlášť z přírody. Takže jsem spíš měla problém vybrat do knížky jen devět favoritů. Rozhodla jsem se, stejně jako u květin, pro nejběžnější zástupce, které u nás rostou. 

 
Dá se podle tebe Keřolelo využít i jinak než jen ke čtení? Může fungovat třeba jako průvodce?
 
Keřolelo určitě může a má být průvodce. Ilustrace rostlin jsou do značné míry realistické a poslouží jako klíč k určování. Brouci na nich schovaní tam nejsou náhodně, a kdo je pozná, dozví se další informace – například v jalovci schovaný brouk krasec je jejich škůdce. Z ohlasů vím, že Květolelo jako průvodce funguje krásně, a díky říkankám si květiny všichni dobře zapamatují. Věřím, že se Keřolelo přidá do batůžků objevitelských výprav za flórou.

9788075581945_kerolelo-list4

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení