Ohlédnutí za jubilejním 10. ročníkem festivalu Děti, čtete?!

10. ročník mezinárodního literárně-dramatického festivalu Děti, čtete?! je po třech dnech plných dětských knih, workshopů a milých setkání u konce. Festival probíhal od 30. 5. do 1. 6. na pěti místech rozesetých po celé Praze, a závěrečný den, Den dětí, probíhal dokonce také v 8smičce – zóně pro umění v Humpolci!

cteni_pomaha-16

deti_ctete-5

 

_dsc8117

Festival každoročně ukazuje dětem i jejich rodičům, jaké krásné, kvalitní a inspirativní dětské knihy vznikají v tuzemské literatuře (výběr knih probíhá na základě katalogu Nejlepší knihy dětem). Během tří festivalových dní proběhlo  29 akcí – 12 tvořivých dílen, 11 besed a čtení, 1 křest, 3 divadla a spousta dalších. Se svými knihami vystoupilo 13 nakladatelů z celé republiky – Abramis, Akropolis, Albatros, Baobab, Běžíliška, Cattacan, Cesta domů, Host, Meander, Paseka, Pikola, POP-PAP a Portál. Výjimečnou událostí byla dvě vystoupení skvělé Susany Notti, Argentinky, která čte, hraje i zpívá z knih dětem po celém světě a všechny uhrane svojí živelností.

_dsc8051

_dsc8096

První polovinu festivalu zahájila v Ústřední knihovně MKP radní pro kulturu Hana Třeštíková a proběhla zde mimo jiné vernisáž putovní výstavy ilustrací knih z katalogu Nejlepší knihy dětem a vyhlášení soutěže o nejlepší rukopis. Nejvíce hlasů získal rukopis Olgy Dandové Dračík a Dráček. Werichova vila pak poskytla zázemí druhé části festivalu, kde celou akci zahájila ředitelka festivalu Iva Pecháčková spolu s herečkou Marikou Šoposkou. Program zde zakončilo představení oblíbeného divadelního souboru Buchty a Loutky. Festival dále pokračoval v knihkupectví nakladatelství Meander (zde proběhla např. komiksová a sprejová dílna) a v kavárně Čekárna, která festivalu propůjčila svou barevnou zahrádku, kde se pokřtila kniha Jezevec Chrujda ostrouhá křen Petra Stančíka a rovněž se zde konala řada dílen i divadel. Zakončení festivalu proběhlo v sobotu 1. 6. ve Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan s knihami Věci našeho života a Kdo zabil Snížka? a v humpolecké zóně pro umění 8smička se konala oblíbená sprejová dílna ke knize Pár hřebíčků a nic víc.

_dsc8550

_dsc8460 (1)

Účast byla velmi pestrá a hojná, na festival dorazila řada základních škol, některé třídy kvůli festivalu dokonce přijely z okolních měst. Přišli ale také rodiče s dětmi a společně ukázali, že strávit volný čas s knihami je potěšením a že čtení může být opravdovou zábavou pro malé i velké děti.

Jubilejní ročník festivalu Děti, čtete?! je úspěšně za námi! Dík patří všem zúčastněným, dětem i jejich rodičům, především pak nakladatelům, kteří si pro ty nejmenší připravili skvělý a zábavný program!

kontakt pro média a školy

Marek Vörös
tel. 777 095 094
email marek@meander.cz

místa konání festivalu

ÚSTŘEDNÍ KNIHOVNA MKP
Mariánské náměstí 98/1, Praha 1

WERICHOVA VILA, KAMPA
U Sovových mlýnů 501/7, Praha 1

8SMIČKA
Kamarytova 97, Humpolec

SPOLEK OBČANŮ A PŘÁTEL MALÉ STRANY
Malostranské náměstí 5/28, Praha 1

KNIHKUPECTVÍ MEANDER
Vratislavova 7, Praha 2 – Vyšehrad

KAVÁRNA ČEKÁRNA
Vratislavova 8, Praha 2 – Vyšehrad

HUSŮV SBOR
Vratislavova 8, Praha 2 – Vyšehrad

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení