Nakladatelství Meander na Mezinárodním knižním veletrhu v jihokorejském Soulu

Letos se Česká republika na Seoul International Book Fair prezentovala jako Guest of Honor díky stoletému výročí, které v osmičkový rok slavíme. Kromě nakladatelství Meander bylo pozváno také Argo, Práh či Host. Díky skvělé organizaci paní Michaely Lee z Českého centra mohlo několik nakladatelů, spisovatelů a ilustrátorů strávit v přátelské atmosféře několik večerů nad korejským barbecue, kdy se diskutovalo o nově chystaných knihách, vývoji českého knižního trhu či o plánech na nadcházející cestování po Koreji.

unnamed_12

unnamed_11

unnamed_2

 Vzhledem k tomu, že děti jsou pro Korejce středobodem života, největší důraz byl na veletrhu kladen právě na nejmenší čtenáře. I proto se knihy z nakladatelství Meander velmi dobře představovaly. Nejvíce pak Jinotaje opic od Petra Nikla, který do Seoulu sám přijel a připravil performance se šváby kreslícími tuší na speciální korejský papír.

unnamed_6

unnamed_7


unnamed_9

Jelikož je v Koreji populární seriál, který se odehrává v Praze, všichni Korejci velmi dobře znají historické památky Prahy, a tak je zajímala edice Pražské legendy věnovaná Orloji či Golemovi. Do angličtiny nově přeložený Holub Kolumb zaujal mnohé korejské nakladatele, i přesto, že v knize holub neletí do Koreji ale do Číny.

unnamed_14

unnamed_13

Meander pro změnu zaujalo například nakladatesltví Bandal, které každoročně slaví úspěch na Fiera di Bologna. Jejich originální knihy se nedají přirovnat k ničemu, co u nás vzniká, avšak je také otázkou, zda jsou ještě vůbec pro děti. Korejci mají velmi vytříbený vkus na grafický design. Vyplývá to snad částečně i z jejich písma hangul, které je estetické a v sazbě vytváří jednotný dojem. Grafická úprava nejen knih, ale i obalových materiálů je v Koreji až konfuciánsky čistá a elegantní.

unnamed_5

Po skončení veletrhu jsme opustily Seoul a vydaly se na několik dní na jih země, která není tak rozlehlá, jak se zdá a vlakem či autobusem se dá všude dojte do 4 hodin jízdy. Strávily jsme noc v klášteře Heinsa, kde je uloženo téměř 82 000 dřevěných desek s důležitým budhistickým textem Tripitaka Koreana. Následně jsme vystoupily na nejvyšší vrchol Gayasan, přímo nad klášterem. Další zastávkou bylo Gyeongju, místo s největším počtem památek a také královských hrobek v podobě travnatých kopečků a mohyl, podbných areálu v Teletubbies. Nedaleko ve skalách je další z památek Unesco, klášter Bulguksa a jeskynní buddha Sokkuram. Na závěr jsme zajely na ostrov Geojedo, což už bylo co by kamenem dohodil od Japonska.

unnamed_10

unnamed_4