Nakladatelství Meander na Mezinárodním knižním veletrhu v jihokorejském Soulu

Letos se Česká republika na Seoul International Book Fair prezentovala jako Guest of Honor díky stoletému výročí, které v osmičkový rok slavíme. Kromě nakladatelství Meander bylo pozváno také Argo, Práh či Host. Díky skvělé organizaci paní Michaely Lee z Českého centra mohlo několik nakladatelů, spisovatelů a ilustrátorů strávit v přátelské atmosféře několik večerů nad korejským barbecue, kdy se diskutovalo o nově chystaných knihách, vývoji českého knižního trhu či o plánech na nadcházející cestování po Koreji.

unnamed_12

unnamed_11

unnamed_2

 Vzhledem k tomu, že děti jsou pro Korejce středobodem života, největší důraz byl na veletrhu kladen právě na nejmenší čtenáře. I proto se knihy z nakladatelství Meander velmi dobře představovaly. Nejvíce pak Jinotaje opic od Petra Nikla, který do Seoulu sám přijel a připravil performance se šváby kreslícími tuší na speciální korejský papír.

unnamed_6

unnamed_7


unnamed_9

Jelikož je v Koreji populární seriál, který se odehrává v Praze, všichni Korejci velmi dobře znají historické památky Prahy, a tak je zajímala edice Pražské legendy věnovaná Orloji či Golemovi. Do angličtiny nově přeložený Holub Kolumb zaujal mnohé korejské nakladatele, i přesto, že v knize holub neletí do Koreji ale do Číny.

unnamed_14

unnamed_13

Meander pro změnu zaujalo například nakladatesltví Bandal, které každoročně slaví úspěch na Fiera di Bologna. Jejich originální knihy se nedají přirovnat k ničemu, co u nás vzniká, avšak je také otázkou, zda jsou ještě vůbec pro děti. Korejci mají velmi vytříbený vkus na grafický design. Vyplývá to snad částečně i z jejich písma hangul, které je estetické a v sazbě vytváří jednotný dojem. Grafická úprava nejen knih, ale i obalových materiálů je v Koreji až konfuciánsky čistá a elegantní.

unnamed_5

Po skončení veletrhu jsme opustily Seoul a vydaly se na několik dní na jih země, která není tak rozlehlá, jak se zdá a vlakem či autobusem se dá všude dojte do 4 hodin jízdy. Strávily jsme noc v klášteře Heinsa, kde je uloženo téměř 82 000 dřevěných desek s důležitým budhistickým textem Tripitaka Koreana. Následně jsme vystoupily na nejvyšší vrchol Gayasan, přímo nad klášterem. Další zastávkou bylo Gyeongju, místo s největším počtem památek a také královských hrobek v podobě travnatých kopečků a mohyl, podbných areálu v Teletubbies. Nedaleko ve skalách je další z památek Unesco, klášter Bulguksa a jeskynní buddha Sokkuram. Na závěr jsme zajely na ostrov Geojedo, což už bylo co by kamenem dohodil od Japonska.

unnamed_10

unnamed_4

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení