9. ročník festivalu Děti, čtete? oživil centrum města literárním dobrodružstvím

Devátý ročník literárně-dramatického festivalu Děti, čtete? proběhl letos během dvou dnů 1.a 2. června v Městské knihovně v Praze, ve Werichově vile na Kampě a ve Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan. Festival navštívily děti z celé republiky a dokázaly tak, že boj s dětskou digitální demencí není zdaleka prohraný.

_dsc7120u

I letos program festivalu dokázal, že mu jeden den nestačí. Festival dětem zprostředkoval celkem 17 kreativních dílniček a besed se spisovateli a ilustrátory, 1 folklorní taneční vystoupení, 3 divadla, ale také vernisáž, křest, sprejerský workshop a unikátní soutěž Nejlepší rukopis, ve které děti samy rozhodly o tom, který rukopis má příští rok nakladatelství Meander vydat.

_dsc6994u

„Každý z nás si představuje hrdiny z knihy, děj i prostředí, v němž se odehrává, úplně jinak podle možností a bujnosti své vlastní fantazie. Příběh z knihy, kterou si přečte 1000 čtenářů je prožíván tisíckrát jinak, a tak je u každého z nás jedinečným prožitkem, protože i každý z nás je originál. Snažme se o to, abychom jedinečnými zůstali i do budoucna. Aby i naše děti byly originálními lidmi s bohatou fantazií a kultivovaným jazykem. A hlavně nenechejme zajít na úbytě moderní českou knihu pro děti, která bez svých čtenářů nedojde naplnění a ztrácí tak právo na existenci. A spolu s knihou a literaturou ztratíme kus lidství kultivovaného knihou po tisíciletí. A ztratíme i velký kus toho nejsvobodnějšího a nejcennějšího v každém z nás – FANTAZII,“ shrnuje myšlenku festivalu jeho zakladatelka Iva Pecháčková.

_dsc7019u

První den probíhal v prostorách Městské knihovny na Mariánském náměstí, zahájení festivalu za přítomnosti vedoucí odboru knihovnických fondů MKP Zuzany Kopencové a zakladatelky festivalu Ing. Ivany Pecháčkové se konalo v dětském oddělení a zároveň s otevřením festivalu byla také představena výstava ilustrací z katalogu Nejlepší knihy dětem. V dětském oddělení se dále dětem představili také Tomáš Končinský s oceněnou knihou Překlep a Škraloup, Ivana Pecháčková pak představila novou edici převyprávěných biblických příběhů manamana. Program probíhal i v dílně, kterou opanovala Marcela Konárková s vystřihovánkovou dílnou ke knížce Byl jednou jeden domeček, v Klubovně se představila Alena Wagnerová a ilustrátor Lukáš Fibrich. Návštěvníci festivalu se mohli zúčastnit vyhlášení unikátní soutěže Nejlepší rukopis, ve které zvítězil rukopis Velký úklid.

_dsc7069u

Novinkou letošního festivalu bylo konání akce ve Werichově vile, jejíž zahradu ve dvoře festival zaplnil dětmi z celé republiky téměř k prasknutí. O zahájení se postaral folklorní soubor Malučká nivnička z Nivnice, děti se mohly setkat s mistrem večerníčků Václavem Chaloupkem a od Lubomíra Kupčíka se dozvěděly zajímavosti ze života indiánů. Odpoledne se děti samy staly součástí programu, a to svými divadelními představeními z projektu Čtenář na jevišti v rámci kampaně Rosteme s knihou. Odpoledne děti besedovaly s Pavlem Čechem a společně s autorkou knihy Maja a Kim si vytvořily sladkou dortovou ozdobu. Páteční program zakončila loutková výprava do Českých dějin se souborem Loutky bez hranic, po které si děti mohly vyrobit loutku vlastní.

_dsc7051u

_dsc7187u

Druhá část programu probíhala v sobotu 2. června ve Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí, kde se mohly děti potkat se stvořiteli lesa Habřince a milovaného Jezevce Chrujdy – Petrem Stančíkem a Lucií Dvořákovou. Nové – v pořadí již páté – dobrodružství sympatického zvířecího hrdiny děti společně se starostou Oldřichem Lomeckým, jenž festivalu udělil záštitu, slavnostně pokřtili. S Lucií Dvořákovou tvořily své vlastní varianty jezevce Chrujdy, následovalo autorské čtení z knihy O díře z trychtýře a velká opičí dílna ke knize Jinotaje Opic Petra Nikla.

_dsc7102u

_dsc7268u

„Festival dětem úspěšně ukazuje, že kniha není mrtvým objektem, ale naopak může být zábavnější a živější než dnes všudypřítomné tablety a chytré telefony. Setkání se spisovateli a ilustrátory jsou pro děti mnohdy určujícími momenty, kdy se z těch, které nečtou, stanou zarytí čtenáři. Pro příští jubilejní desátý ročník chystáme výrazné rozšíření festivalu, takže je určitě na co se těšit.“ říká k festivalu jeho produkční Ela Prokopová.

_dsc7198u

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení