Brundibár - opera z Terezínského ghetta

Na začátku prosince loňského roku jsme vydali výjimečnou knihu – Brundibár, zpracovávající slavnou dětskou operu Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera. Operu poprvé provedly děti ze židovského sirotčince v Praze na přelomu let 1942 a 1943. V roce 1943 se většina tvůrců sešla v Terezínském ghettu, kde byla opera znovu nastudována. Představení se stalo velmi populárním a bylo v letech 1943–1944 provedeno asi pětapadesátkrát.

Tehdejší nacistická propaganda toho neváhala zneužít a v natočeném dokumentu pro Červený kříž předváděla ve filmovém týdeníku po celém světě, jak se židovským dětem v Terezíně dobře daří a jakého kulturního vyžití je jim tam dopřáváno. Přitom dvě třetiny dětí, které hrály v Brundibárovi, a také většina jejich publika, byly pár týdnů nato v dobytčácích odvezeny do vyhlazovacích koncentračních táborů, kde byly usmrceny v plynových komorách. Stejným způsobem zemřel v Osvětimi i autor Brundibára, nadějný hudební skladatel Hans Krása. 

Knihu napsal slavný dramatik Tony Kushner a ilustroval ji Maurice Sendak, jeden z nejvýznamnějších světových autorů knih pro děti a Brundibár je jeho druhou česky vydanou knihou (po Tam kde žijí divočiny). Brundibár vychází v českém překladu Ivany Pecháčkové, pro písně jsme použili původní Hoffmeisterovy texty.

1295-2

Brundibár vyšel s laskavou podporou Státního fondu kultury České republiky, Nadace Židovské obce v Praze a Konrad-Adenauer-Stiftung. Jsme moc rádi, že právě díky této podpoře jsme mohli knihy rozeslat zdarma do 50 škol po celé České republice, a kniha se tak dostane mezi malé čtenáře, kteří se seznámí s jejím silným poselstvím.

Za podporu všem subjektům moc děkujeme!

 Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení