Karina Schaapman: „Dům myšek představuje bezpečný svět.“

Nizozemská autorka Karina Schaapman stojí za umělecko-knižním projektem Dům myšek. V tomto kartonovém obydlí žijí myšky, o jejichž dobrodružství se dozvídáme ze stránek knih. V nakladatelství Meander jich vyšlo už osm, z nichž nejnovější je Přístav. Kromě knížek nabízíme i čtyři plyšové myšky – Julii, Sama, baletku Elišku a dědu námořníka.

pf-26ba3e11--Karina005-1

Autor rozhovoru: Jakub Pavlovský

Jaké jsou začátky vašeho malého myšího impéria?
Začala jsem tím, že jsem sešila malou přikrývku z různobarevných kousků látky. Přikrývka už z podstaty představuje úkryt, bezpečí a teplo. A přesně takový by Dům myšek měl být, měl by prezentovat bezpečný a útulný svět, ve kterém se neděje nic hrozného nebo kde má všechno alespoň šťastný konec. Po přikrývce přišla postel a brzy nato první prázdná oranžová krabice, z níž vznikly první čtyři místnosti.

Jací jsou hlavní myší hrdinové Sam a Julie?
Myška Julia jsem zkrátka já, a proto většina příběhů je autobiografická. Jako dítě jsem často podnikala dobrodružství. Myslím, že je důležité mít kamaráda, se kterým můžete stavět sněhuláky, sdílet tajemství a vydávat se na dobrodružství, právě z tohoto důvodu existuje Sam. A společně se svými příbuznými ztělesňuje Juliin sen mít velkou rodinu.

4a3e5eb4c448ead97046f9f1ca0698d1

Můžou si čtenáři postavit vlastní myší obydlí?
Samozřejmě, že můžou. Spousta škol dělá s pomocí mých knížek projekty, v rámci kterých si staví své vlastní Dům myšek. Rovněž máme myší YouTube kanál, kde zájemce učíme, jak na to.

Sledujete, jak se myším daří a jestli si lidé staví vlastní myší domečky?
Knihy byly dosud vydané ve 33 zemích, díky tomu jsem dostala

mysky 

Všechny knížky z Domu myšek, které Meander dosud vydal, si můžete prohlédnout a zakoupit zde!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení