Karina Schaapman: „Dům myšek představuje bezpečný svět.“

Nizozemská autorka Karina Schaapman stojí za umělecko-knižním projektem Dům myšek. V tomto kartonovém obydlí žijí myšky, o jejichž dobrodružství se dozvídáme ze stránek knih. V nakladatelství Meander jich vyšlo už osm, z nichž nejnovější je Přístav. Kromě knížek nabízíme i čtyři plyšové myšky – Julii, Sama, baletku Elišku a dědu námořníka.

pf-26ba3e11--Karina005-1

Autor rozhovoru: Jakub Pavlovský

Jaké jsou začátky vašeho malého myšího impéria?
Začala jsem tím, že jsem sešila malou přikrývku z různobarevných kousků látky. Přikrývka už z podstaty představuje úkryt, bezpečí a teplo. A přesně takový by Dům myšek měl být, měl by prezentovat bezpečný a útulný svět, ve kterém se neděje nic hrozného nebo kde má všechno alespoň šťastný konec. Po přikrývce přišla postel a brzy nato první prázdná oranžová krabice, z níž vznikly první čtyři místnosti.

Jací jsou hlavní myší hrdinové Sam a Julie?
Myška Julia jsem zkrátka já, a proto většina příběhů je autobiografická. Jako dítě jsem často podnikala dobrodružství. Myslím, že je důležité mít kamaráda, se kterým můžete stavět sněhuláky, sdílet tajemství a vydávat se na dobrodružství, právě z tohoto důvodu existuje Sam. A společně se svými příbuznými ztělesňuje Juliin sen mít velkou rodinu.

4a3e5eb4c448ead97046f9f1ca0698d1

Můžou si čtenáři postavit vlastní myší obydlí?
Samozřejmě, že můžou. Spousta škol dělá s pomocí mých knížek projekty, v rámci kterých si staví své vlastní Dům myšek. Rovněž máme myší YouTube kanál, kde zájemce učíme, jak na to.

Sledujete, jak se myším daří a jestli si lidé staví vlastní myší domečky?
Knihy byly dosud vydané ve 33 zemích, díky tomu jsem dostala

mysky 

Všechny knížky z Domu myšek, které Meander dosud vydal, si můžete prohlédnout a zakoupit zde!