Pořiďte si unikátní díla evropského i tuzemského komiksu se slevou 40 % v rámci komiksového léta na našem e-shopu a v knihkupectví pod Vyšehradem.

Iva Pecháčková o úspěchu nakladatelství Meander na "Honour List IBBY"

Co je vlastně Honour List IBBY a které knihy byly na listinu zapsány?

IBBY je mezinárodní organizace pro podporu a rozvoj knihy pro děti a mládež a jejími členy jsou národní sekce IBBY z více než 60 zemí. Jednou za dva roky se koná mezinárodní kongres IBBY na němž se mimo jiné udělují ceny Hanse Christiana Andersena nejlepšímu autorovi a nejlepšímu ilustrátorovi a přihlíží se vždy k celoživotnímu dílu laureáta. Honour Listy IBBY naproti tomu jsou udělovány za konkrétní knihy a z každé členské země jsou vybrány pouze tři – za nejlepší text, ilustrace a překlad. Letos dostal všechny tři MEANDER, tak to považuju za zcela mimořádný úspěch, protože i jiní nakladatelé u nás vydávají pěkné knihy a zdá se mi, že jim věnují čím dál větší péči.

Honour Listy 2008 dostala v Kodani kniha Co vyprávěla Dlouhá chvíle Violy Fischerové za text, Lingvistické pohádky Petra Nikla za ilustrace a Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem od nositelky Nobelovy ceny za literaturu Selmy Lagerloefové v překladu Dagmar Hartlové

Vydáváte některé knihy i v jiném jazyce než je čeština?

Meander nevydává knihy jen v češtině, ale také v angličtině (např. knihy Petra Nikla Pohádka o Rybitince - právě se chystá do tisku II. upravené vydání rozšířené o cd s 15 autorskými rybími písněmi) a jiných zajímavých autorů – výtvarníků, o něž  je zájem i v cizině, kde často vystavují. Edice Pražské legendy (v níž právě vyšla moje Legenda o sv. Václavovi – k 1.100 výročí narození sv. Václava 28. září) vychází také v angličtině a dalších jazycích – němčině, španělštině, francouzštině nebo italštině.

Co chystá Meander zajímavého?

V Meandru se právě dokončují poslední tři tituly chystané na letošní Vánoce – nová kniha Petra Nikla Jělěňovití (lesní lyrika) kde se zvláštním způsobem nakombinovala tajůplná atmosféra nočního lesa (tisk bílou barvou na modročerném papíře) plného parohatých zvířat v pohádkových mezzotintách a kresby, které píší jeleni svými parohy. Knihu doprovází autorské cd s 19 písněmi sugestivně dokreslujícími atmosféru nočního lesa.

Dalším mimořádně zajímavým titulem je napínavý příběh Velká cesta Malého pána zejména v cizině ceněného fotografa Jiřího Stacha, který ho dětem vypráví prostřednictvím svých kreseb, fotografií a přírodních instalací, přičemž jen tak mimoděk a s typickým humorem zmiňuje závažné filozofické aspekty života.

Pro řadu čtenářů, kteří milují knihy a fejetony nestora české literatury Ludvíka Vaculíka, ale také zajímavé knihy pro děti, bude příjemným překvapením, že se Meandru konečně podařilo po třech letech od pana spisovatele získat rukopis knihy pro děti. Neuvěřitelně čtivý, vtipný a moudrý příběh o tom, že je potřeba přizpůsobovat svět obrazu svému a nikoli naopak budou číst s chutí nejen děti. Kniha je rovněž doplněna cd s autorským čtením charismatického Ludvíka Vaculíka, starého rozhlasáka.

Posledním chystaným titulem je komiksové album slavného francouzského „komiksáře“ Nicolase de Crécyho, od něhož už dříve u nás vyšel legendární Pan Ovocňák. Doba ledová je mementem naší stále zbrklejší doby, čím dál přetechnizovanějšího a rychlejšího světa, jenž hrozí zahubit sám sebe, neuvědomí-li si včas, že lidí a jejich dílo tu původně byli pro něco jiného.