Iva Pecháčková nejen o velikonočních tématech, která mladé čtenáře dokážou přivést do velké knihovny plné tajemných knih

Oslavy letošních Velikonoc jsou vzhledem k trvající koronavirové pandemii a lockdownu úplně jiné, než jsme zvyklí. Většina z nás je oslaví doma, pouze s těmi nejbližšími. Abychom vám tyto „netradiční“ Velikonoce zpříjemnili, přichystali jsme pro vás rozhovor s Ivanou Pecháčkovou a speciální knižní velikonoční balíček, který vám i vašim dětem jistě udělá radost, i když nebudete moci vyrazit za svými blízkými, na koledu nebo do kostela na Vzkříšení!


Ptal se Jakub Pavlovský

9403Co pro tebe osobně znamenají Velikonoce? 
Velikonoce jsou pro nás křesťany – a po 1 000 let byly i pro naše předky – největší svátky v roce. Jsou spojeny s mystériem Velké noci, tedy s Kristovým vzkříšením. Poselství Velikonoc lze, byť je to k vysvětlování velmi složité, v několika slovech lidem objasnit tak, že Boží syn, ukřižovaný za naše hříchy, třetího dne vstal z mrtvých a všem, kdo v něho a v jeho vzkříšení věří, se dostane věčného života.

A jak se stavíš ke zkreslenému vnímání Velikonoc většinovou společností?
O smrti se téměř nemluví a většinová společnost užuž přestávala věřit, že smrt vůbec je, dokud se nám sama nepřipomněla – dvacet pět tisíc mrtvých v posledních měsících… Velikonoce se tedy stejně jako Vánoce radši zaměřují na kšeft, i když při zavřených obchodech to má část společnosti orientovaná spíš konzumně v těchto dnech těžší. Ale těžší to teď mají i křesťané, když jsem se teď v postní době dobývala v neděli do rozlehlé olomoucké katedrály, na třech jejích zamčených kovových vratech visela cedule, že maximální kapacita 129 lidí je již naplněna. A stejně to bude i na Velký pátek a Vzkříšení.

Našla bys na těch materialistických nebo spíše pohanských Velikonocích něco pozitivního?
Dětem se samozřejmě moc líbí barvení kraslic, pletení pomlázek nebo když kluci chodí po domech koledovat po dívkách vajíčka a další lidové zvyky. Ale na druhou stranu všechno má své meze. Když americký manžel jedné mé kamarádky viděl o Velikonočním pondělí na Moravě opravdu krutě sešlehaná děvčata, chtěl volat na opilé koledníky policii… 

V Meandru dlouhodobě vychází edice manamana, která se v posledních měsících přehoupla do Nového zákona. Které tituly si už čtenáři můžou přečíst? 
Z novozákonních svazků vyšlo až dosud devět knížek a doporučila bych je dávkovat zvolna – začněte s Ukřižováním s civilními ilustracemi talentované Terezy Marianové. Anebo s Narozením Ježíše a příběhem Jana Křtitele. Jsou to historická a velmi poutavá témata a třeba to mladé čtenáře dokáže přivést do té velké knihovny plné tajemných knih, jíž je Bible. 

Kromě novozákonních příběhů jsme ale vydali i další knížky s velikonoční tematikou. Doporučila bys čtenářům alespoň jednu z nich?
Mně se nejvíc líbí Velikonoční pohádka o kohoutech, bouřce a duze, která vyšla jako poslední knížka Ivana Martina Jirouse za jeho života a hrozně se mu s ilustracemi Luboše Drtiny líbila. Na křest Velikonoční pohádky v hospodě na Neklance do smrti nezapomenu, protože dnes už není ani hospodskej z Neklanky, velký podporovatel undergroundu Petr Bohuňovský ani Neklanka, a hlavně není Magor, jehož svérázné názory na svět a náš život tu moc chybí… A půvabná je pro menší děti také pohádka O velikonočním zajíčkovi od Zuzany Špůrové s obrázky Andrey Tachezy.

Tak Veselé Velikonoce Vám všem!

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení