Festival Děti, čtete? 2016

Festival Děti, čtete? 2016

7. ročník literárně-dramatického festivalu

1. 6. 2016
9:00 – 22:00
Projeďte se s námi krajinou fantazie…

Pod záštitou starosty Městské části Prahy 1 Oldřicha Lomeckého pořádá nakladatelství MEANDER ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze, KC Kampa, Museem Kampa a Divadlem Kampa.

Městská knihovna - Dětské oddělení

9:00
Zahájení festivalu (pro děti od 11 do 15 let)
Na flétnu zahraje Markéta Stivínová.

Vernisáž výstavy ilustrací z katalogu Nejlepší knihy dětem 2014/2015 a knihy Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem s ilustracemi Jiřího Sopka.
Výstava se koná ve spolupráci s Městskou knihovnou v Plzni a bude putovat po dalších knihovnách a místech v České republice.
Katalog představí Dr. Petr Matoušek.

Křest knih Markéta Pilátová KIKO A TULIPÁN a Liniers MACANUDO 10 (Meander)

9:00–11:00
(pro děti od 5 do 10 let)
Jiří Kahoun CO SE ZDÁ MEDVĚDŮM (Knižní klub)
Výtvarná dílna pro nejmenší děti

10:00 – 10:30 
Radka Dráčková ZANZIBAR JAK VYŠITÝ (Labyrint / Raketa) (pro děti od 7 do 10 let)
Čtení z knížky Zanzibar jak vyšitý v rytmu Afriky a s vůní koření z ostrova v Indickém oceánu.

10:35–11:05
Jiří Dvořák/Daniela Olejníková HAVĚTNÍK (Baobab) (pro děti od 8 do 13 let)
Vyprávění o životě všech housenek, roztočů a jiného hmyzu.

11:10–11:50
Vyhlášení soutěže Vyberete si knihu? (pro děti od 8 do 13 let)
Výsledky soutěže rukopisů. Děti samotné rozhodují, které knížky nakladatelství Meander vydá v roce 2017.
Z nejlepších přečte herec Viktor Limr.

Klubovna

9:00–9:30
Daniela Fischerová / Jitka Petrová POHORŠOVNA (Mladá fronta).
Autorské čtení o tom, co se děje s neposlušnými strašidly, která odmítají strašit.

9:35–10:05
Vratislav Brabenec / PAJASAN (Meander) (pro děti od 11 do 15 let)
O tom, jaké to je, když vaším nejlepším přítelem je vzrostlý strom.

10:15–11:15
František Kalenda/ PES, KOCOUR A SIROTEK (Meander) (pro děti od 12 do 15 let)
Křest a netradiční čtení z rytířského románu z dob křižových válek pro kluky i holky.

11:35 –12:00
Olga Černá/ Alžběta Skálová KLÁRKA A 11 BABIČEK (Baobab) (pro děti od 8 do 13 let)
Autorské čtení o jedné rodině, která se nečekaně rozrostla.

Komunitní centrum Kampa
Salla Terrena

Celodenní program:
Sprejerská dílna se studenty VOŠ Hollarova podle knihy Pár hřebíčků a nic víc (Sophie Curtil)
Termitiště Veroniky Podzimkové (dřevíčková dílna pro malé stavitele)
Bibliobus

14:00–14:30
(pro děti od 11 do 15 let)
Slavnostní zahájení za účasti Dismanova rozhlasového dětského souboru
Starosta MŠ Prahy 1 Oldřich Lomecký odstartuje streetartovou poetickou dílnu Pár hřebíčků a nic víc a podvečerem nás bude provázet živé kreslení v podaní vlámského umělce Serge Baekena

15:00 – 16:30
Babičky čtou dětem (podkroví) (pro děti od 5 do 7 let)
Recitační sbor Týnka vybral pro děti to nejlepší z poezie nakladatelství Meander.

15:00–16:00
Marta Veselá Jirousová/ PĚT DOMŮ (Meander) (přízemí) (pro děti od 8 do 10 let)
Křest knihy a výtvarná dílna o domech a domovech pro nejmenší.

17:40–18:40 
Marka Míková/ Tereza Ščerbová ŠKVÍRY (Argo) (podkroví)
Čtení o tom, kam všude můžete zapadnout škvírou ve zdi vašeho domu.

18:10–18:40
Robin Král/ Jana Hrušková VYNÁLEZÁRIUM (Běžíliška) (přízemí) (pro děti od 10 do 13 let)
Poetická dílna pro odrostlejší dítka.

19:30 – 20:30
Serge Baeken SUGAR – MŮJ KOČIČÍ ŽIVOT (přízemí) (pro děti od 14 let a výše)
Křest knihy a beseda s vlámským komiksovým autorem (v angličtině s překladatelem).

20:30 - 22:00
Swingový večírek

Festival zakončí hudební vystoupení muzikantů z Hradcore Jazz Bandu

Nádvoří Muzea Kampa

14:40–15:25
Divadlo ANPU - Dvě pohádky na břiše
Originální staročeské pohádky v loutkovém minidivadle s živou hudbou.

15:35–16:15
Petr Nikl: O žabě, starém veteránovi a ozvěně
Představení Dismanova rozhlasového dětského souboru podle pohádky výtvarníka Petra Nikla.

16:20 – 17:50 
Čtenář na jevišti (podkroví) (pro děti od 6 do 12 let)
Dětské divadelní soubory z celé republiky hrají dětem i jejich dospělým
Princezna Solimánská (sbor Rebelové)
Půďáci ze staré školy (sbor Lumíci)
Nejdelší velrybí píseň (sbor Pokaždé jinak)
O‘Bluda (sbor Dramaťák B)
Hlava v hlavě (sbor Convivium)

18:00 - 19:15
Divadlo Kampa – Racek (Jonathan Livingstone)
Poetický příběh pro šest rukou a dva hlasy v podání neslyšících herců.


Knihkupectví Ars Pragensis

17:30
Křest knihy Jezevec Chrujda (Meander)
Z knihy přečte Viktor Limr.

18:00 
Křest knih Prababiččina pohovka a Tajné bratrstvo (Meander) za přítomnosti zástupců Velvyslanectví Švédského království
Z knihy přečte Viktor Limr.

 


______________________________________________________________________


Tisková zpráva

1. června 2016, 9:00–22:00 hodin

Městská knihovna v Praze (Mariánské náměstí 1, Praha 1), Komunitní centrum Kampa – Salla Terrena (U Sovových mlýnů 5, Praha 1), Muzeum Kampa (U Sovových mlýnů 2, Praha 1), Divadlo Kampa (Nosticova 634/2a, Praha 1)

Program festivalu připravila Iva Pecháčková - nakladatelství Meander (dramaturgie)
Jako dobrovolníci pomáhají studenti Gymnázia Jana Keplera a VOŠ Hollarova.
Občerstvení Erhartova cukrárna a Rozlet.

Vstupné dobrovolné. 

Rezervace pro školy:

Městská knihovna - jitka.rehakova@mlp.cz 
Kampa - pavlovska.barbora@gmail.com


Grafická úprava: Davidová
Produkce: Štěpánka Jislová