Festival Děti, čtěte! 2010

Festival Děti, čtěte! 2010

Literární festival pro děti

První ročník festivalu čtení a divadla Děti, čtěte!, spojeného s výstavou ilustrací a knih pro děti, se uskutečnil v úterý 1. června a přilákal více než 450 návštěvníků – školních tříd i rodičů s dětmi. Festival probíhal za laskavého zájmu paní Livie Klausové, manželky prezidenta ČR, která jej slavnostně zahájila již vpředvečer festivalového dne. Výjimečné také bylo, že teprve rodícímu se festivalu první dáma ČR poskytla svou záštitu.

I když počasí příliš nepřálo vystoupením pod širým nebem, mohli se malí i velcí vnádherném prostředí Strahovského kláštera a Památníku národního písemnictví přesvědčit, že čtení je velké a skvělé dobrodružství. V průběhu festivalu se příběhy objevovaly nejen v podobě autorských čtení (Jiří Stránský, Alena Zemančíková, Jiří Dvořák, Ivan Binar a další), ale v mnoha dalších podobách, pracovalo se i s divadelními, výtvarnými a hudebními prostředky. V uměleckých dílnách si děti společně s rodiči mohly vyrobit své vlastní leporelo, postavit co nejvyšší dřevěnou věž, uplácat Golema a oživit ho...
 
Největší úspěch mělo divadlo Buchty a loutky s představením Anča a Pepík podle oblíbeného dětského komiksu a také divadlo ANPU s představením Čertův švagr na motivy pohádky Boženy Němcové. Hvězdami hudební části festivalu byly kapely Zuby nehty a HarmCore Jazz Band studentů Gymnázia Jana Keplera.
 
Studenti gymnázia také spolupracovali s organizátory při jednotlivých dílnách jako dobrovolníci, poskytovali technickou podporu a vnášeli do festivalu spontánní živel. Podporu festivalu poskytlo Ministerstvo kultury České republiky a vznikl ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví, Královskou kanonií premonstrátů na Strahově a Svazem českých knihkupců a nakladatelů
Festival Děti, čtěte! se zrodil ve snaze přinést dospělým a dětem společný zážitek čtení jako velkého dobrodružství a také proto, aby připomínal, že krásné dětské knížky u nás vznikaly a stále vznikají, i když se zdá, že jsou ohroženým druhem.
Všem návštěvníkům i spolupracovníkům děkuje a na příští ročník festivalu se těší pořadatelka festivalu
 
Ivana Pecháčková, nakladatelství MEANDER
 
Plakát festivalu 2010

Video z 1. ročníku festivalu

Děti, čtěte! 2010 from Meander on Vimeo.