Zakladatelkou a majitelkou nakladatelství je překladatelka Ivana Pecháčková. Počátky Meandru sahají do roku 1995, kdy se Ivana Pecháčková rozhodla začít knížky také vydávat. Napsala dvě první knížky pro děti a neměl je kdo vydat, a tak je vydala sama. Později k tomu přibyly knihy jejích přátel a známých.

Ediční řada Modrý slon – zde vycházejí náročnější, umělecké autorské knihy pro děti. Právě tyto knihy nakladatelství proslavily – každá z nich je svého druhu sběratelským kouskem, prvních sto výtisků je zpravidla číslováno a obsahuje vlastnoruční podpis autora. Jsou to skutečně výjimečná díla.
Jak říká nakladatelka: „Krásná kniha je krásně napsaná a krásně ilustrovaná, krásná kniha je věc, kterou chcete mít doma v knihovně a o kterou se budou handrkovat vaše děti a vnuci, až vy tady jednou nebudete. A sběratelé po ní budou v antikvariátech pátrat i v příštím století.“

 

Gallery

Czechdesign o Stachovi

Nejen že mají obě knihy společného ilustrátora a nakladatele, ale obě vznikly z okouzlení jazykem a hrou s ním. Plop! Ivana Wernische je sbírkou nonsensových textů, která jde ve šlépějích českého mistra nonsensové poezie Emanuela Frynty. A v mnohém jde ještě dále. Dědeček je literární prvotinou Tomáše Zahrádky. Ten zvolil pro svou hru se slovy cestu příběhu a žánr pohádky, který dovoluje snadno překročit propast mezi realitou a tím, co lze jazykem tak snadno popsat. Obě knihy, spíše než ilustroval, vyzdobil Jiří Stach. A nemohou být krásnější.

Celý článek zde:
http://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/plop-a-dedecek-zdarile-hry-se...