Děti, čtete? 2016 - Tisková zpráva no.1

Tisková zpráva č. 1

 

Festival Děti, čtete? už posedmé představí nejlepší dětské knihy, dětem budou číst vlámský autor Serge Baeken nebo undergroundová legenda Vratislav Brabenec

 
Na Mezinárodní den dětí 1. června se v  Městské knihovně a v parku na Kampě znovu po roce uskuteční již sedmý ročník festivalu zaměřeného na dětského čtenáře Děti, čtete? Největší festival tohoto druhu v  ČR, pořádaný již od svých počátků nakladatelstvím Meander, se v  letošním ročníku nově odehraje pod záštitou starosty Městské části Praha 1, Oldřicha Lomeckého, a MŠMT. V podtitulu nabízí projížďku krajinou fantazie pro děti i rodiče všech věkových kategorií.
 
Festival odstartuje v  devět hodin ráno v  dětském oddělení Městské knihovny koncertem flétnistky Markéty Stivínové. Po celé dopoledne tu bude probíhat série literárních čtení a křtů knih českých i světových autorů. Představeny budou zejména tituly z  katalogu Nejlepší knihy dětem, do něhož nakladatelé a přední literární odborníci vybrali ty nejkrásnější dětské knihy uplynulého roku. Z  produkce Meandru se dětští čtenáři mohou těšit například na křest pokračování úspěšné knihy Markéty Pilátové Kiko a tajemství papírového motýla, která se jmenuje Kiko a tulipán, nebo další Macanudo, již desáté pokračování argentinského kreslíře Ricarda Linierse.
 
Program na Kampě bude ještě různorodější. Ačkoliv dětem 1. června bude patřit celý park Kampa, festival se bude opírat zejména o dva body: na nádvoří Musea Kampa proběhnou divadelní představení a v Komunitním centru Kampa – domku Salla Terrena jsou naplánované zajímavé dílny literární i výtvarné, ale také komorní posezení jako Babičky čtou dětem nebo autorské čtení z  Magnesií Literou oceněné knihy Vynálezárium Robina Krále a Jany Hruškové. 
 
„Festival se už od počátku snažíme dělat co nejpřístupnější široké veřejnosti. Vstupné nepožadujeme, nebo je dobrovolné a zveme všechny – děti ze škol a z  dětských domovů, rodiny, studenty i mladé lidi, kteří děti ještě nemají,“ říká ředitelka festivalu a majitelka nakladatelství Meander Ivana Pecháčková. „Každoročně se na festival snažíme pozvat také zahraniční autory, aby se dětem trochu rozšířily obzory. Letošního ročníku se tak například zúčastní vlámský výtvarník Serge Baeken, který zde představí svou právě vydávanou knihu Sugar a zároveň dětem předvede lekci kreslení naživo,“ doplňuje produkční festivalu Štěpánka Jislová. 
 
Ač zdánlivě v  rozporu s  celkovou myšlenkou festivalu, pamatováno bude i na dětské nečtenáře. „Celý den bude pro děti probíhat sprejerská dílna se studenty VOŠ Václava Hollara podle slavné pařížské knihy Pár hřebíčků a nic víc umělkyně Sophie Curtil spolupracující s předními pařížskými galeriemi. Výtvarnice Veronika Podzimková pro malé stavitele připraví dřevíčkovou dílnu Termitiště,“ uvedla I. Pecháčková. Festival zakončí swingový večer muzikantů z Kampy. 
 
Podrobný program a další informace naleznete na www.meander.cz a mailech sjislova@seznam.cz nebo nakladatelstvi@meander.cz.